רשימת ישובים עם הטבות מס

רשימת ישובים עם הטבות מס

לתושבי הפריפריה קשה הרבה יותר כלכלית מאשר לתושבי המרכז. מקורות התעסוקה בהם מצומצמים והבעיות הביטחוניות רבות יותר.

מסיבה זו החליטו רשויות המס לפני כמה שנים על מתן הטבות שעל פי הם תשלומי המס של תושבי הפריפריה יהיו נמוכים מאלו של שאר תושבי ישראל.

הישובים הזכאים להטבות מס – נכון לשנת 2018:

הטבה בשיעור של 7% עד תקרת מס של עד 132,000 ₪ מיועדת לישובים הבאים:

אבו-סנאן, אבטליון, אבן-שמואל, אורים, אחוזם, איתן, אליאב, אליפלט, אלמגור, אלמוג, אמירים, אמנון, אמציה, אניעם, אפק, אשבול, אשבל, אשחר, אשרת, בוסתן-הגליל, בטחה, בירייה, בית-הגדי, בית העמק, בית קמה, בני דקלים, בני יודה, בקעות, ברוש, ג’וליס, גבולות, גבעולים, גבעות בר, גבעת יואב, גדות, גילון, גילת, גינוסר, גיתה, גיתית, גלגל, גשור, דבירה, דיר אל עסד, דמיידה, הר עמשא, הררית, ורד יריחו, זוהר, חד נס, חוג’ייראת, חולתה, חוקוק, חזון, חלוץ, חלץ, חמרה, חצרים, חרשים, טל אל, יד נתנה, יובלים, יודפת, יושיביה, ייטב, יסעור, יעד, ירכא, כורזים, כחל, כישור, כלנית, כמון, כנף, כפר הנשיא, כפר חנניה, כפר יאסיף, כפר מסריק, כפר שמאי, כרכום, כרמי קטיף, כרמיאל, כרמים, לבון, לבנים, להב, לוחמי הגטאות, לוטם, לכיש, לפידות, מבועים, מגדל, מורן, מורשת, מזרעה, מחנה-יוכבד, מחנה-יפה, מחניים, מירב, מכורה, מכנים, מלילות, מלכישוע, מנוחה, מנוף, מסילות, מסלול, מעגלים, מעלה-גלבוע, מעלה-גמלא, מצפה-אביב, מצפה שלם, משמר הירדן, משמר הנגב, נאות גולן, נבטים, נהורה, נוגה, נווה זוהר, נועם, ניר דוד, ניר חן, ניר משה, ניר עקיבא, נירן, נס עמים, נתיב הגדוד, סחנין, עוצם, עין-גב, עין-המפרץ, עמוקה, עמיעד, עמקה, עצמון-שגב, פורייה, פטיש, פלך, פעמי תש”ז, פרוד, צביה, צורית, קדמת צבי, קדרים, קורנית, קלחים, קלע, ראש פינה, רביד, רגבה, רוויה, רוח מדבר, רוחמה, רמות, רנן, רקפת, רשפים, שדה דוד, שדה משה, שדה צבי, שובל, שורשים, שזור, שחר, שיבולים, שיטים, שכניה, שלווה, שלווה במדבר, שלוחות, שמרת, שעל, שפר, שקף, שרשרת, תאשור, תדהר, תובל, תומר, תלמי ביל”ו, תלמים.

הטבה בשיעור של % 10 עד תקרת מס של עד 162,000 ₪ מיועדת לישובים הבאים:

אבירם, אבן מנחם, אבנת, אדורה, אחיהוד, אשכולות, בענה, ג’דיידה-מכר, גורן, גורנות הגליל, הילה, זרועה, חגי, חוסן, חצור הגלילית, טבריה, טמרה, טנא, טפחות, כאבול, כליל, כרמל, מג’ד אל-כרום, מחנה יתיר, מנות, מעונה, מצדות יהודה, משאבי שדה, נהריה, נווה זיו, נטור, נטע, סנסנה, עין גדי, עראבה, פדויים, צאלים, צוריאל, קליה, קצרין, ראמה, רתמים, שדה בוקר, שחרות, שמעה, שני.

הטבה בשיעור של 20% עד תקרת מס של עד 241,080 ₪ מיועדת לישובים הבאים:

אבשלום, אוהד, אור-הנר, איבים, ארז, בארי, ברור חיל, גבים, גברעם, דורות, דקל, זיקים, זמרת, חולית, יבול, יד מרדכי, יכין, ישע, יתד, כיסופים, כפר מימון, כפר עזה, כרם שלום, כרמייה, מבטחים, מבקיעים, מגן, מפלסים, נחל עוז, ניר-יצחק, ניר-עוז, ניר-עם, נירים, נתיב העשרה, סופה, סעד, עין הבשור, עין-השלושה, עלומים, עמיעוז, פרי-גן, צוחר, רעים, שדה ניצן, שדי אברהם, שדרות, שובה, שוקדה, שלומית, תושייה, תלמי אליהו, תלמי יוסף, תקומה.

רשימת ישובים עם הטבות מס

עידוד ההתיישבות בפריפריה

ריכוז הרוב של אוכלוסיית המדינה באזור המרכז דרבן את הרשויות להעניק הטבות משמעותיות שיגרמו לאזרחים להעתיק את מקום מגוריהם צפונה או דרומה כדי לעבות את כמות התושבים בכל אחד מהישובים הללו.

כל אזרח החי באחד מהישובים שהוזכרו ברשימה תקופה מינימלית בת שנה, יוכל ליהנות מהטבת מס זו מנקודת זמן זו ואילך.

פילוח התושבים הגרים בפריפריה כולל ישובים החיים בקרבת גבול למדינה עוינת, אלו שחיים בהם מעט תושבים באופן יחסי וכאלה שהמצב האקונומי של רוב תושבי הישוב הוא נמוך.

רשות המיסים החליטה לחלק את הישובים על פי הקטגוריות השונות ובהתאם לכך כל קבוצת ישובים זכאית להטבה בשיעור שונה החל מ % 7 ועד % 20 .

סוגית המגורים בשתי ערים במקביל וקבלת הטבת המס

ההטבה המשמעותית בגובה תשלומי המס יצרה מצב שבו התושבים עוברים להתגורר במרכז הארץ אך משאירים בתעודת הזהות את כתובתם באחד הישובים המיוחדים כדי להמשיך וליהנות מההטבה. בכל מקרה בו במשך רוב ימי השנה התושבים מתגוררים בפועל במרכז, הם לא יוכלו ליהנות מההטבה כיוון שהיא מיועדת רק למי שחי ברוב ימי השנה בפריפריה ומי שעובר למרכז יפסיק ליהנות מהחזרי מס בגין הטבה זו.

מימוש הטבת המס

תושבים הגרים מעל שנה באחד מהישובים בפריפריה והוא שכיר, יעדכן במחלקת השכר את נתוניו בטופס ה – 101 ויגיש טופס החתום על ידי העיריה או המועצה המקומית על כך שהוא חי באחד מיישובי הפריפריה במשך למעלה משנה.

עבור עובד שכבר עובד במקום עבודה במשך כמה חודשים יתבצע תחשיב שנתי ועל פיו הוא יקבל החזר מס עבור הסכומים ששולמו ביתר כיוון שתחשיב המס מתבצע בחישוב שנתי. בנוסף לכך, כל שכיר יכול להגיש דוחות שנתיים לפקיד השומה ואם שולם מס ביתר או לא נעשה חישוב נכון של המס עקב יציאה לחופשת לידה, קבלת דמי אבטחה ופרמטרים נוספים המוכרים במס, הוא יקבל החזר מס על פי התחשיב שיתבצע,

עצמאים זכאים להגיש דוחות שנתיים לפקיד השומה עבור שש השנים האחרונות אחורה. יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים על ההכנות השונות של בני הזוג ועל ההוצאות המוכרות במס כולל ההטבה הייחודית לתושבי הפריפריה.

אם על פי סימולטור החזר מס הכנסה שולם מס ביתר, יוגש כל דוח בנפרד ובמקרים רבים בכל אחד מהם קיימים החזרי מס מהמדינה.

אפשר להגיש את הדוחות האישיים לבד ולהיעזר בנציג שירות של מס הכנסה המקבל קהל בסניפים השונים של פקידי השומה ברחבי הארץ, או להיעזר באיש מקצוע כמו יועץ מס או רואה חשבון שיכינו במהירות ובמקצועיות את הדוחות הללו לצורך קבלת החזרי מס מהמדינה.

נציגי מס הכנסה יבדקו את נכונות הנתונים המוגשים להם, יבצעו הצלבות מול מידע הקיים ברשותם של הכנסות שונות ואם כל המידע נכון תופק שומה התואמת את הנתונים שנרשמו בדוחות. אם אכן נוצר החזר כספי, הכסף יועבר תוך זמן קצר יחסית לחשבון הבנק של הלקוח.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט