החזרי מס עבור ילד נטול יכולת

החזרי מס עבור ילד נטול יכולת

ילדים עם בעיות בריאותיות מלידה או ילדים שהבעיה הבריאותית התגלתה בשלב מאוחר יותר, משלמים כספים רבים עבור טיפולים רפואיים והוצאות נלוות.

חל קושי רב לעמוד בכל ההוצאות הללו ולכן המדינה תומכת בהורים הללו כדי להקל עליהם ולו במעט בנטל הכלכלי הרובץ עליהם.

הילדים החולים הנכללים בקטגוריה זו הם ילדים הסובלים מאוטיזם, משותקים לחלוטין, בעלי פיגור שכלי, מרותקים למיטה באופן מתמיד, ילדים שאינם שפויים או עיוורים.

הורים שהם שכירים או עצמאים מקבלים נקודות זיכוי עבור מצבם הייחודי של ילדם. על השכירים לוודא כי אכן נתון זה נרשם בתלוש השכר שלהם ועל העצמאים לדווח על כך במסגרת הדוח השנתי שהם מגישים בכל שנה למס הכנסה.

בדיקת תלושי השכר של השכירים

המקרים שבהם קיימות טעויות בהכנת תלושי השכר של השכירים הם רבים מאד. חשבי השכר אינם קולטים נתונים רבים כמו הזכות לנקודת זיכוי עקב אי קבלת הנתונים במועד או עקב טעויות אנוש. אי קליטת המידע יוצר מצבים שבהם אלפי שכירים משלמים מס בסכומים גבוהים מהסכום הנדרש מהם ולכן הם אמורים לקבל החזר מס מהמדינה.

כדאי לבדוק את תלושי השכר, יש לראות כמה נקודות זיכוי רשומות בהם ואם זה תואם את סך הנקודות המגיעות לכל אחד מהשכירים על פי מצבם המשפחתי, מספר הילדים, סטודנטים, הורים לילד נטול יכולת וכו’.

שכירים רבים מבצעים, באמצעות סימולטור להחזר מס, סימולציה הכוללת את כל הכנסותיהם וסך המס שהיו אמורים לשלם ונדהמים מגובה החזרי מס המגיעים להם עקב העובדה שהנתונים הבסיסיים היו שגויים.

למי מגיע זיכוי מס הכנסה עבור ילדים נטולי יכולת (עד גיל 18)

כל ילד בעל מוגבלות זכאי לגמלת ילד נכה, כולל ילדים נכים, ילדים הנמצאים במוסדות שונים ועוד.

כל ילד שעבר ועדת השמה ושובץ לחינוך המיוחד כמו לדוגמה, בית ספר לחינוך מיוחד, גן לחינוך מיוחד, כיתה לחינוך מיוחד ועוד.

מס הכנסה מאפשר רק לאחר מההורים לקבל נקודת זיכוי ולכן כדאי לנצל הטבה זו במשכורת הגבוהה יותר כך שסכום הזכאות יהיה גבוה יותר. ההורה זכאי לשתי נקודות זיכוי בגין ילדו נטול היכולת הסמוך לשולחנו.

החזרי מס עבור ילד נטול יכולת

מיצוי הזכויות

כדי לקבל את מלוא הזכויות, יש להגיש בכל שנה דוח שנתי הכולל את פירוט כל ההכנסות של בני הזוג וההוצאות שלהם. על פי האישורים הייחודיים לגבי ילד נטול יכולת, יחושב המס. אם יסתבר בעריכת התחשיב כי בני הזוג שילמו מס גבוה יותר, הם יקבלו החזר מס מהמדינה על פי התחשיב.

אפשר להגיש דוחות שנתיים עבור שש שנים אחורה כדי לקבל את כל היקפי החזרי המס עבור המיסים העודפים ששולמו בכל השנים האחרונות.

אופן הגשת הדוחות השנתיים

בני זוג יכולים למלא בעצמם את הטפסים הרלוונטיים, להצמיד את כל האישורים ולהגישם למשרד פקיד השומה האזורי.

אפשרות נוספת היא פניה לגורם מקצועי לקבלת ייעוץ והכוונה בהגשת הדוחות הללו. מדובר ברואה חשבון, יועץ מס או לבחור מתוך חברות להחזרי מס.

כל הגורמים המקצועיים הללו מודעים היטב לכל החוקים בנושאים הללו והם אלה שידאגו לקבלת מלוא המסמכים כמו טופסי 106 על ההכנסות, טופס 161 על קבלת פיצויים, מסמכים המאשרים קבלת דמי לידה, דמי אבטלה וכו’.

מכלול המסמכים ייצרו מאזן של חובה וזכות ואפשר יהיה לראות מה גובה החזר מס המגיע לבני הזוג עבור כל שנה קלנדרית.

בדיקת הדוחות השנתיים

במשרדי פקיד השומה בודקים את המסמכים באופן מעמיק ומדוקדק ואם כל המידע נכון בהתאם להצלבות שהם ביצעו, הם יפיקו שומה נפרדת עבור כל שנה. סך החזרי מס יועברו לחשבון הבנק תוך פרק זמן קצר.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן