איך עושים החזר מס שנתי ממס הכנסה לבד?

איך עושים החזר מס שנתי ממס הכנסה לבד?

השלב הבא לאחר שלמדתם על הזכויות שלכם לקבלת כסף ממס הכנסה הוא ללמוד כיצד לעשות זאת. אפשר לעשות זאת בעזרת יועצי מס ורואי חשבון או חברות שמתמחות בכך, או לבד לגמרי.

הזכויות שלכם אינן נעלמות לעולם, אלא הן נשמרות לכם עם ריבית והצמדה למדד במשך שש שנים שבהן אתם כנראה לא ידעתם שהכסף הזה מגיע לכם. כעת, אחרי שלמדתם שהמדינה מיטיבה עם מי שעובד למחייתו ומשלם את מסיו, אתם יודעים גם שאפשר להגיש טפסים לרשות מס ההכנסה מבלי לחשוש. אתם יכולים לעשות זאת לבד לגמרי ואתם יכולים להיעזר באחרים, אבל מומלץ שתתחילו לפחות עכשיו לאסוף את המסמכים שנחוצים לכם כדי להוכיח את הזכאות שלכם לאורך השנים שבהן לא הגשתם את הבקשה להחזר מס. לאחר מכן, יהיה כבר הרבה יותר קל לשמור ולאסוף את שאר המסמכים והאישורים שנחוצים לכם בכל שנה להגשת הבקשה. כעת, בדקו לפי הקריטריונים הבאים אם מגיע לכם החזר מס ומה נדרש מכם כדי לקבל אותו לפי כל סעיף. יש קריטריונים נוספים שמפורטים באתר רשות המס ומומלץ לבדוק זאת.

איך מקבלים החזר מס ממס הכנסה?

בכל שנה המעסיקים שלכם או אתם כעצמאים מגישים דיווח שנתי למס הכנסה על ההכנסות שלכם ועל מצבכם האישי. בתום השנה, אם חלו שינויים שונים מומלץ לערוך בדיקת החזר מס בסימולטורים של רשות המס או במחשבונים שיש באתרים שונים. אם אתם חושבים שאתם זכאים לקבלת החזר כסף ממס הכנסה לפי הסעיפים המוגדרים בחוק, הגיע הזמן למלא את הטפסים של רשות המס ולהגיש את האישורים הנחוצים.

זה עשוי לקחת מעט זמן לאסוף את כל האישורים הנחוצים אבל בסופו של דבר זה משלם לכם לטווח הארוך. את רוב האישורים הנחוצים לכם מקבלים בקלות דרך האינטרנט של המוסדות והמקומות שחייבים לכם אותם, כמו בנקים, ביטוח לאומי, מוסדות להשכלה גבוהה. אבל לחלקם יש לגשת או לשלוח מייל כדי לקבל אותם כמו טופס 106 ממקומות עבודה שלכם.

איך עושים החזר מס לבד?

כך תדעו למי מגיע החזר מס?

  • שינוי מצב תעסוקתי – אם החלפתם מקום עבודה במהלך השנה או שהייתם מובטלים או עבדתם רק חצי משרה או שהוספתם לעצמכם משרה במדינה נוספת. אתם זכאים להחזר מס ממס הכנסה לשכירים בגלל הפער בחישובי המס על ימים שבהם לא עבדתם ושגבו מכם יותר מדי. כדי להוכיח לרשות המס ששיניתם מצב תעסוקתי, הגישו אישורים על אבטלה מביטוח לאומי, אישורים מהמעסיקים על תאריכי ההעסקה שלכם ועל מצב התעסוקה שלכם. פה עליכם להביא מכל המעסיקים שלכם טופס 106 שיש בו פירוט הסכומים ששולמו לכם וכמה מס ניכו מכם. אם פוטרתם או התפטרתם וקיבלתם פיצויים הוסיפו אישור על סיום עבודה וקבלת פיצויים (טופס 161 ו-161א) ממקום העבודה ומפקיד השומה.
  • הפקדות לפנסיה ולביטוח חיים – כאן אתם צריכים לאסוף דו”חות ואישורים מהבנק, מחברת הביטוח ומקרנות הפנסיה וקופות הגמל שבהם מפורטים הסכומים שהפקדתם. באישו רכזה מפרטים את הפרמיות ואת סך ההפקדות שלכם.
  • הפסדים בהשקעות – הביאו מהבנק את האישורים על ההפסדים שלכם כדי שיוכלו לקזז אותם מההכנסות ומהרווחים שחייבים במס. מדובר ב טופס אישור על ניכוי מס מהבנק (טופס 867) שבו הבנק מפרט את הרווחים וההפסדים מההשקעות שלכם – פיקדונות, ניירות ערך, דיבידנדים וריבית מניירות ערך והמס שנוכה במקור מהרווחים. ברוב הבנקים תוכלו להדפיס מהאינטרנט, אלא אם כן תצטרכו להגיש שש שנים לאחור ואז יכול להיות שתצטרכו לבקש מהסניף שלכם את האישורים החסרים באתר.
  • ילדים בעלי צרכים מיוחדים – אספו אישורים של ועדות ההשמה שקבעו לילדיכם מוסדות חינוך לילדים עם צרכים מיוחדים או כיתות שבהן משולבים ילדים אלה, כל אישור וכל קבלה על ההוצאות שלכם. קבלו אישור ממשרד החינוך ומוועדת ההשמה בצירוף טופס 116 א’ – בקשת זיכוי ממס בגין קרוב נטול יכולת. אם מדובר בילד עם נכות צרפו אישור מביטוח לאומי על נכותו ואחוזי הנכות שלו.
  • לידת ילד – מסמכים המעידים על כך שנולד לכם ילד והוא רשום בתעודת הזהות שלכם.
  • גירושין ונישואים – אישורים ממשרד הפנים ומסמכים שמעידים על כך. משלמי מזונות צריכים להוכיח כי הם משלמים מזונות אם ישירות ואם דרך הביטוח הלאומי.
  • תרומות למוסדות ולעמותות מוכרות – הביאו את החשבוניות שרשומות על שמכם עם הסכומים ששילמתם. זה נכון רק למי שתרם למוסד מוכר לצורכי מס.
  • מגורים באזור עדיפות לאומית – שינוי כתובת המגורים ואישור על כך ממשרד הפנים יקנו לכם הטבת מס זו.
  • מקבלי קצבאות מביטוח לאומי – קצבת נכות קצבת פגיעה, קצבת אבטלה או כל קצבה אחרת מזכה אתכם בהחזר מס, ועליכם להביא אישורים על כך ודו”ח תשלומים. מקבלי קצבת זקנה או גמלאות יביאו אישור על כך משום שלא כל הגמלאות מחייבות מס הכנסה.
  • השכלה גבוהה – אם השלמתם תואר אקדמי או קיבלתם תעודת הוראה זה מקנה לכם הטבה זו. יש להציג אישורים על כך בתנאי שמדובר במוסד מוכר להשכלה גבוהה. פה יש לפרט גם את שעות הלימוד וההוראה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט