החזרי מס למטפלות/מנקות/עוזרות בית

החזרי מס למטפלות/מנקות/עוזרות בית

לפני כמה שנים הועלתה הצעת חוק שהתשלומים שמשלמות משפחות למטפלות, מנקות ועוזרות בית יוכרו במס. מדובר בצורך בסיסי ובפעולת מיסוי הגיונית שמטרתה להעניק הטבה לאזרחי המדינה כדי לעודד משפחות להביא ילדים לעולם מצד אחד ולעודד נשים לחזור למעגל העבודה מצד שני.

הוצאות עבור מטפלות מנקות ועוזרות בית

גובה התשלומים החודשיים שמשלמת כל משפחה ובמיוחד המשפחות הצעירות עבור השירותים הנלווים הללו הם גבוהים מאד ויוצרים מעמסה כבדה במיוחד במדינה כמו ישראל שבה יוקר המחיה הוא גבוה במיוחד.
יוזמת החוק היא עו”ד פרי וח”כ שלי יחימוביץ קידמה את החוק לפני כמה שנים אך הוא לא זכה לאישור הכנסת ולכן אינו בר תוקף.

זיכוי מס

רשות המיסים אישרה הפחתה בנטל המיסוי על קבוצות שונות באוכלוסייה כמו על גרושים המשלמים דמי מזונות, חיילי מילואים וסקטורים נוספים. שוויה של נקודת זיכוי נכון לשנת 2018 הוא 217 ₪ ומי שזכאי לה, מופחת סכום זה מסך המס שעליו לשלם בכל חודש כשכיר. כל שכיר משלם מס על פי דרגת המס שנקבעה לו בהתאם לשכרו. מי שאמור לקבל זיכוי מס משלם עקב פחות שוויה של נקודת הזיכוי וכך מקבל החזר מס.

דיווח לרשויות המס

במסגרת הדוחות השנתיים שמגיש כל אדם עצמאי הוא מצהיר על הכנסותיו ועל הוצאותיו. אם מגיע לו החזר מס עקב נקודת זיכוי מסוימת, סכום זה יופחת מכלל המס. אם מדובר בשכירים, במקרים רבים כדאי גם להם להגיש דוחות שנתיים כי לא תמיד המס חושב כיאות ומגיע גם להם החזר מס מהמדינה.
לעיתים העובד אינו מדווח על שינוי בסטטוס שלו או קיימת סיבה אחרת שבגינה מגיע לו החזר מס. יש מקומות עבודה שעקב טעות אנוש לא קלטו את הנתונים הנכונים של העובד לאורך השנים או בפרק זמן מסוים וכך נוצר מצב שהעובד שילם מס ביתר ומגיע לו החזר מס כמה שנים אחורה. הפתרון לכך הוא להגיש דוחות של שש השנים האחרונות ולקבל את מלוא החזרי מס לחשבון הבנק שלו די מהר.

החזרי מס למטפלות/מנקות/עוזרות בית

תשלומים למטפלות

ההצעה שהוגשה בשנת 2009 הייתה קרן אור למשפחות צעירות רבות כי חשבו שהזיכוי ממס ייצור שינוי מהותי בסך הכספים שישולמו לרשויות המס וכך יישאר יותר כסף פנוי לכל משפחה. הבעיה הייתה שהצעת החוק כללה אפשרות של החזר מס מעל כושר השתכרות מסוים ורוב הנשים לא מגיעות בשכרן לרף זה כך שהנושא היה ללא רלוונטי, כיוון שרק כמות קטנה יחסית של נשים הייתה מגיעה לניצול אופציה זו.

תשלומים לגני ילדים וקייטנות

במסגרת הצעת חוק זו, דובר גם על התשלומים הגבוהים עבור הקייטנות וגני הילדים שעולים אלפי שקלים בכל חודש והן הוצאה כבדה לכל משפחה ובמיוחד לאלו שיש להן כמה ילדים קטנים.

החוק לא אושר

למרות מאמצים רבים של חברי הסיעות השונות בכנסת דאז, החוק לא עבר. דבר זה עורר תרעומת גדולה מאד מצדם של ההורים. ההוצאה על כל מסגרות החינוך משלב של מטפלת דרך גני הילדים בתי הספר והקייטנות היא עצומה וקשה מאד למשפחות שנושאות על גבן גם תשלומי משכנתא או שכירות ועלויות גבוהות בישראל של מזון, גם לעמוד בהוצאות הללו.
קיימת תקווה שבעתיד, ינסו שוב להעביר חוק זה בקריטריונים הגיוניים יותר של שכר נשים כדי להקל ולו במעט על המשפחות הצעירות וליצור החזרי מס מהמדינה עבור ההוצאות הבסיסיות הללו.

נראה מוזר שדווקא הנושאים האקוטיים הללו לא קיבלו משוב חיובי מרשויות המס לעומת נושאים אחרים שהם לא חשובים פחות, אך קיבלו אישורים כמו לסטודנטים ולחולים במחלות שונות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט