מס הכנסה לידועים בציבור

מס הכנסה לידועים בציבור

רשות המיסים מתייחסת לזוגות נשואים הן כדת משה וישראל והן בנישואים אזרחיים שנרשמו במשרד הפנים, כיחידה משפחתית ולכן עליהם להגיש יחד את הדוחות האישיים השנתיים הכוללים את הכנסותיהם והוצאותיהם של שני בני הזוג.

תופעת הזוגות החיים יחד ללא הסכם נישואין התרחבה מאד בעשור האחרון ומבחינת החוק הם נקראים ידועים בציבור. חלק מהם גם מגדלים יחד ילדים. לאור זאת נוצר צורך לקבל החלטות והתייחסות לגבי אופן ההתנהלות של הזוגות הללו בהיבט המיסוי, כיוון שהם מנהלים משק בית משותף.

קריטריונים לתא משפחתי

בתי המשפט קבעו כי בני זוג החיים יחד תחת קורת גג אחת לאורך תקופה, קצרה או ארוכה נחשבים כבני זוג. זאת אף על פי שלא נישאו, לא חתמו על הסכמים כמו הסכמי הורות, ממון או הסכם חיים משותפים, וכך אין קביעה לגבי סוגיות רבות כמו זכויות חובות חלוקת רכוש ומשמורת על הילדים.

פקודת מס הכנסה בנושא בני זוג שאינם נשואים

מבחינת רשות המיסים, כי כל אדם שהוא תושב ישראל המכלכל את עצמו וגם את בת זוגו זכאי לקבלת נקודת זיכוי ממס. הפקודה תקפה רק בתנאי שהם נשואים או חיים יחד. ידועים בציבור מתאימים רק לקטגוריה של בני זוג החיים יחד.

מס הכנסה לידועים בציבור

ידועים בציבור

ידועים בציבור מגישים דוחות אישיים בנפרד, יש לכך במקרים רבים יתרון כיוון שסך המס שישלם כל אחד מהם בנפרד ושניהם יחד בדרך זו הוא נמוך מסך המס שהיו משלמים אם היו מגישים דוח שנתי משותף.

אחת הסיבות לכך היא גם העובדה שכל אחד מהם יקבל נקודות זיכוי עבור הילדים כאדם רווק שיש לו ילדים או אם חד הורית המגדלת לבד את ילדיה.

נקודות זיכוי ממס

שוויה של נקודת זיכוי ממס נכון ל – 2018 היא 218 ₪, וכך סך נקודות הזיכוי להם זכאי כל אחד מבני הזוג יוצרת חיסכון מהותי בסך המס שמשלם כל אחד מבני הזוג.

במדינה שבה יוקר המחיה הוא כה משמעותי, הפחתה בשיעור המס מקלה מאד על חיי היום יום של בני הזוג. לכן באחריותם של כל אחד מבני הזוג לדווח במקומות העבודה על הסטטוס המשפחתי שלהם כך שהמס שלהם יחושב באופן הנכון ולא יגבו מהם עודף מס.

מקומות העבודה

במקומות העבודה מקבלים מהעובדים את טפסי 101 בכל תחילת שנה ובהם כלול המידע האישי של כל עובד. במקרים רבים עקב עומס העבודה או אי קבלת מלוא המסמכים, לא מעדכנים חשבי השכר את הנתונים האקוטיים של העובדים כמו לדוגמה אימהות חד הוריות, גברים רווקים שהם הורים לילדים ועוד. עקב כך, בני זוג שאינם נשואים אך חיים יחד משלמים לאורך שנים תשלומים גבוהים של מס שאינם אמורים לשלם כלל ולכן מגיע להם החזר מס.

כדי לבדוק אם שולם מס ביתר, באמצעות סימולטור להחזר מס מבצעים סימולציה על פי ההכנסה ונקודות הזיכוי שאמורים לקבל, כולל ההוצאות המוכרות במס. אם שולם עודף מס, או במילים אחרות — אם קיימת זכאות להחזר מס, התוצאה תהיה החזר מהמדינה.

אם בשנה מסוימת שולם עודף מס קיימת סבירות גבוהה שזה קרה גם בשנים קודמות ולכן מומלץ לבדוק בדרך זו שש שנים אחורה כדי ליהנות מהחזרי מס בסכומים גבוהים עבור כל השנים הללו.

הגשת דוחות שנתיים

אפשר לרכז את כל המסמכים הרלוונטיים, למלא את הטופס ולהגיש לפקיד השומה האזורי. מי שמעדיף שאיש מקצוע יבדוק את הניירת ויגיש אותה, יוכל לבצע זאת באמצעות יועץ מס, רואה חשבון או חברה מקצועית העוסקת בכך ומכינה כל דוח על פי הדרישות של רשות המיסים והחוקים השונים ודורשת החזרי מס על פי התחשיב של כל ידוע בציבור בנפרד.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן