האם יש הבדל בין החזרי מס לעוסק פטור ועובד שכיר?

האם יש הבדל בין החזרי מס לעוסק פטור ועובד שכיר?

כל אדם שהוא עוסק פטור או עובד שכיר משלם מס על פי מדרגות המס של הסקטור שלו. אצל השכירים קיימות בנוסף לכל גם נקודות זיכוי במצבים מסוימים כמו אישה שהיא אם לילדים, גרוש המשלם דמי מזונות, טיפול בילד נכה, מילואים, סטודנט ועוד.

גובה המס של עוסק פטור הוא די דומה לגובה המס שמשלם השכיר, אם אין לו נקודות זיכוי אשר מפחיתות את גובה המס.

לדוגמה בשנת 2016:

שכיר   עוסק פטור  
גובה שכר שנתי אחוז מס גובה שכר שנתי אחוז מס
62.640 10% 63.240 10%
107.040 14% 108.000 14%
166.320 21% 167.880 21%

הוצאות מוכרות

עוסק פטור יכול להגיש במסגרת הדוח האישי את כל ההוצאות שהיו לו במהלך השנה החולפת אשר קשורות לניהול העסק כמו אחזקת רכב ורכישת דלק, כמו כן תשלומים עבור ביטוחים כמו ביטוחי חיים ארנונה עבור החלק היחסי של הדירה שבה הוא עובד וכו’.

דוח אישי למס הכנסה

עוסק פטור מחויב להגיש בכל שנה דוח אישי כדי שרשות המיסים תקבל פרטים על ההתנהלות שלו. בהתאם להכנסותיו ולהוצאותיו יחושב המס על פי מדרגות המס לשנת הכספים הרלוונטית והלקוח ישלם מס, או יקבל החזר בהתאם לתוצאות שהתקבלו.

השכיר אינו מחויב להגיש דוח שנתי, אך במקרים רבים כדאי לו להגיש דוח זה כדי לקבל מס ששילם ביתר. מדובר בשנים אשר בהם אחד או שני בני הזוג לא עבדו ברצף לאורך כל השנה עקב חופשת לידה, פיטורין מהעבודה, קבלת דמי אבטלה או נכות וכו’.

מעבר לכך קיימים גם לא אחת טעויות בחישובי המס ולא נכללות נקודות הזיכוי מסיבות שונות. עקב כך השכיר משלם עודף מס והאפשרות היחידה לקבל סכום זה בחזרה היא להגיש דוח אישי. הוא מרכז את טופסי 106 של שני בני הזוג, מסמכים על הכנסות מהמוסד לביטוח לאומי והכנסות אחרות, הוצאות המוכרות במס כמו קופות גמל ועל פי התחשיב, אם נוצר תשלום של עודף מס הוא יקבל את כספו בחזרה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן