החזר מס נדל”ן: מה זה כולל וכיצד בודקים זכאות?

החזר מס נדל”ן: מה זה כולל וכיצד בודקים זכאות?

מכירת ורכישת דירה הן ההחלטות הפיננסיות המשמעותיות ביותר שתקבלו במהלך חייכם. יש כל כך הרבה דברים שחשוב לקחת בחשבון ​​בתקופה מורכבת זו. 

אנחנו כאן כדי להבהיר את אחת הסוגיות הסבוכות של ההוצאות הכרוכות במכירת ורכישת נכס והיא – החזר מיסי נדל”ן: מה זה כולל וכיצד בודקים זאת.

באופן כללי ניתן לחלק את מיסי נדל”ן ל- 2 סוגים:

מס שבח 

מדובר במס רווח הון בסך 25%, שמשולם על ידי המוכר על עליית הערך הריאלי של הדירה הנמכרת. מס שבח משולם לאחר קיזוז הוצאות רכישה והשבחה של הנכס (שכר טרחה עו”ד, עמלה למתווך, עלויות שיפוץ, מס רכישה ועוד). 

הרפורמה במיסוי מקרקעין משנת 2014 ביטלה את הפטור הקודם ממס רווחי הון של מכירת דירה אחת לארבע שנים. 

מס רכישה

להבדיל ממס רווח הון המתואר לעיל, מס רכישה הינו מס פרוגרסיבי שמשולם על ידי רוכש הנכס. שיעור מס זה תלוי בשאלה האם הקונה מחזיק רק בנכס מקרקעין אחד. רוכש שאין בבעלותו נדל”ן אחר יכול פעמים רבות לקבל פטור מלא או לפחות חלקי מתשלום מס רכישה בהתאם למחיר הנכס. עם זאת, אם רוכשים דירה שנייה או יותר יחויב המס ללא פטורים.

החזר מס נדל”ן: מה זה כולל וכיצד בודקים זכאות?

חשוב להבין שקיימים מקרים רבים בהם ניתן לקבל פטור מלא או חלקי בתשלומי המיסים. כך למשל מי שהחזיק בדירת מגורים מזכה במשך 18 חודשים לפחות לפני המכירה, זכאי לפטור ממס שבח.

במקרה של מס רכישה יש מספר אוכלוסיות הזכאיות להנחה במס רכישה כגון: לקויי ראייה, ניצולי שואה, נכים ועוד.

באתר של רשות המיסים קיים יישום שמאפשר למי שביצע בעבר עסקת נדל”ן, לבדוק האם קיימת יתרת זכות לטובתו, בגין תשלום עודף של מס שבח או מס רכישה ששילם.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על החזר מס נדל”ן, לא רוצים לטפל בנושא בעצמכם ומעדיפים לתת לאנשי מקצוע לעשות בדיקה יסודית עבורכם? השאירו את הפרטים באתר והצוות של Taxref ישמח לסייע לכם. 

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן