החזר מס לשכירים

החזר מס לשכירים

השכירים שיודעים שמחכה להם תלוש שבו יש גם הורדות וניכויים לא יודעים בדרך כלל שמגיע להם בסוף השנה גם לקבל בחזרה כסף ששילמו במהלך השנה. קוראים לזה החזר מס לשכירים והוא מגיע כמעט לכל אחד. לא תבדקו?

לכל תלוש משכורת יש פירוט מדוקדק של תמונת המצב שלנו כפי שהיא נרשמת בכל שנה ברשות מס הכנסה. התמונה כוללת את הדיווחי שלנו למס הכנסה על שינויים אישיים שונים שעוברים עלינו במהלך השנה, וגם כוללת את הדיווח על הכנסות שלנו לא רק ממקור אחד. את כל השקלול הזה עושה מס הכנסה מכל המידע שאנחנו מזרימים לו אחת לשנה בטופס 106 שאנחנו נדרשים למלא. אם אנחנו לא מעדכנים אותו אנחנו לא יכולים לשלם מס בהתאם למצבנו האמיתי ובכך מפסידים כף רב שמגיע לנו כתוצאה הנקודות זיכוי והטבות מס שהממשלה נותנת לנו. בדיוק לשם כך נועד החזר המס שאנחנו שמחים לבקש ולקבל.

למה צריך לבקש החזר מס לשכירים?

כאשר אנחנו מדווחים פעם בשנה על מצבנו למעסיקים ודרכם למס הכנסה, אנחנו לא לוקחים בחשבון שיש גם שינויים שטרם דיווחנו עליהם, או שיש סעיפים שמקנים לנו הטבת החזר מס גם בהגשת בקשה מיוחדת. מכיוון שלא כולם מודעים לכך, המדינה מאפשרת לבקש החזר מס על עודפי גביית מס הכנסה גם שש שנים לאחור, בתנאי שתאספו את כל המסמכים התומכים בסעיפים השונים שמקנים לכם החזר מס. הסעיפים והקריטריונים יפורטו להלן, אולם רצוי שכבר כעת תתחילו לעשות רשימות כדי להבין היכן עבדתם ומה השתנה בחייכם במהלך שש השנים האחרונות. אם מס הכנסה אינו מקבל מכם דיווח על כך לא תוכלו לקבל את הטבת המס שמגיעה לכם ומדובר מבחינתכם בהפסד כספים ניכר שאתם בוודאי זקוקים להם.

החזר מס לשכירים

כיצד מגישים בקשה להחזר מס?

את המסמכים ובקשת החזר המס מגישים בשני חלקים – קודם באינטרנט יחד עם כל הטפסים שיש למלא, ואחר כך מגיעים לרשות המס ומשלימים את ההליך בהגשת הטפסים הנלווים והאישורים הנדרשים כדי לאמת את הטענות שלכם. מומלץ מאוד לא לוותר על כך בגלל חשש ללכת למס הכנסה ולהסדיר את העניינים שלכם, משום שגם אם יש לכם בעיה בגביית המס רצוי לסדר אותה אחת ולתמיד כדי שלא תיגרר ותצבור ריבית לרעתכם וכדי שתוכלו לנצל מוקדם ככל האפשר את ההטבות שעומדות לרשותכם. יש אתרים שמהם תוכלו להוריד את המסמכים מבלי שתצטרכו לגשת אליהם, כמו בנקים וקרנות פנסיה, ויש מקומות שתצטרכו לכתוב להם ולבקש שישלחו לכם במייל או בדואר את הטפסים כמו טופס 106 ממקומות עבודה קודמים, או פשוט לגשת לשם ולבקש שייתנו לכם במקום את האישור שנדרש לכם.

החזר מס לשכירים

מי יכול לבקש החזר מס ועל מה?

  • מובטלים ועובדים שהחליפו מקום עבודה במהלך השנה – סטטוס תעסוקתי מקנה לכם זכות לבקש החזר מס על כל ההפרשים והפערים שבין השכר שקיבלתם במקום העבודה הקודם לבין החדש, בין ימי האבטלה שלכם והשכר ששולם לכם, מעבר לחצי משרה או עבודה במקום נוסף שנמצא בחו”ל ודורש תיאום מס. כל אלה כספים ששילמתם יותר משאתם צריכים והם מגיעים לכם בחזרה.
  • נישואין וגירושין, הולדת ילד – כל השינויים במצב האישי שלכם מקנים לכם לא רק נקודות זיכוי כי אם החזר מס על הזמן שבו גבו מכם מס כרגיל. הגישו אישורים נדרשים ממשרד הפנים ותוכלו ליהנות מהכספים האלה מעתה.
  • הפקדה לפנסיה – חשבונות שבהם חוסכים לפנסיה הם מגוונים וככל שתקפידו יותר תקבלו מהמדינה יותר תמריץ לחסוך, בדמות החזרי מס לשכירים עמלה. זהו האינטרס של המדינה שתחסכו כמה שיותר ולכן כל הפקדה כזאת עוזרת. הורידו אישורים על ההפקדות שלכם מאתרי הקרנות וקופות הגמל ותיהנו מההחזר.
  • ביטוח חיים – ביטוח חיים משחרר את המדינה מסיוע לכם ואינכם נופלים עליה לנטל ולכן מבחינתה יש מי שידאג לכם והיא תגמול לכם בחזרה באמצעות החזר מס על כך. הורידו מהאתר של חברת הביטוח אישורים על ההפקדות השנתיות שלכם ועל הפרמיות ותוכלו ליהנות מהחזר.
  • השכלה גבוהה – אוכלוסייה משכילה היא אינטרס ברור ולכן כל תואר אקדמי או לימודי מקצוע יכולים לזכות אתכם בהחזר מס והטבות כמו זיכוי. בקשו אישור לימודים ממוסד להשכלה גבוהה שמוכר על ידי המדינה ומשרד החינוך, ותיהנו מהכסף. זה כולל גם תעודת הוראה, אגב, למי שלא ידע.
  • ילדים עם צרכים מיוחדים – הודעות הגוברת לילדים עם צרכים מיוחדים מקילה על הורים שיכולים לקבל עליהם שתי נקודות זיכוי ובינתיים לבקש את מה שמגיע להם כהחזר על המס שכבר שילמו. ילדים שעברו ועדות השמה ואובחנו ככאלה והם נמצאים במודות או בכיתות מיוחדות זכאים לכך. הגישו את אישור ועדות ההשמה יחד עם הטופס.
  • עולים חדשים וישראלים חוזרים, חיילים משוחררים – כל אלה זכאים להטבות אלה לזמן מוגבל, כל אחד והתקופה שנקצבה לו ולכן כדאי לנצל אותן מוקדם ככל האפשר. אם לא ידעתם על כך בקשו את ההחזר בצירוף המסמכים הנדרשים.

קראו על – החזר מס לעצמאים

כתיבת תגובה

סגירת תפריט