אז מתי מקבלים החזר מס?

אז מתי מקבלים החזר מס?

בכל חודש מחדש, עם קבלת תלוש המשכורת שלכם, אתם יכולים לראות את הסכום הנדרש והמשולם אל רשויות המס. מה שברור כשמש לכל העובדים הוא שעליהם לשלם בזמן, אך מה שפחות ברור לרבים הוא כי לעתים הם אלו שצריכים לשלם להם. עצמאיים ושכירים גם יחד, זכאים לא אחת בסוף השנה להחזרים של מס – זאת בין היתר לאחר חישוב ההכנסה השנתית שלהם. אולי גם לכם מגיע החזר מס – איך תדעו?

שכירים והחזר מס – איך יצא מצב שאתם זכאים לקבל כסף בחזרה?

ישנן סיבות שונות ומגוונת המצדיקות החזר מס ישירות אל חשבון הבנק שלכם. עם זאת, אחת הסיבות השכיחות ביותר היא הפער שבין ההכנסה המשוערת שלכם ובין ההכנסה בפועל. עם כניסתכם אל מקום העבודה, סוכם אתכם על השכר. בהתאם לגובה השכר, אתם גם נדרשים לשלם את המס. לצד תכנון המס שנועד להבטיח כי תשמרו על החוק ותשלמו את המיסים הנדרשים, לעתים ישנם אירועים בלתי צפויים לאורך השנה. אותם אירועים בדיוק הם אלו שגורמים לכך שאתם זכאים להחזר.

ניתן להציג דוגמה קלאסית: עובד שהתחיל לעבוד בחודש ינואר, כאשר השכר עליו סוכם הוא 10,000 שקלים בחודש. על כן, ההכנסה השנתית של העובד היא 120,000 שקלים, ובהתאם עליו לשלם את המס הנדרש על פי מדרגת המס אליה הוא שייך.

כעבור חצי שנה, החליט המעסיק בעקבות צמצומים להפחית את השכר של העובד ל-9000 שקלים. על כן, ההכנסה השנתית של העובד פחתה ואינה תואמת לזו שצפו בתחילת השנה. מ-120,000 שקלים שנתיים צנחה ההכנסה לסכום של כ-114,000 שקלים. מאחר והחיוב נעשה על פי חישוב שנתי, העובד ממשיך לשלם בהתאם להכנסה הגבוהה. לכן, בסוף השנה, אותו עובד יהיה זכאי להחזר ישירות אל חשבון הבנק שלו!

אז מתי מקבלים החזר מס?

סיבות נוספות המצדיקות החזר של מס

כאמור, ישנן סיבות שונות בהן עובדים זכאים לשלם פחות ולקבל החזר. מומלץ מאד להסתייע בשירות של חברה מקצועית שיכולה על פי שאלון קצר לבחון את הזכאות שלכם להחזר. האם גם אתם זכאים לו?

  • טיפול בילדים – במידה ואתם מטפלים בילד בעל מוגבלות, סביר כי אתם זכאים להחזר.
  • אתם עובדים ביותר מעבודה אחת – לעתים, עובדים לא עושים תיאום מס וכך נוצר מצב של תשלום יתר.
  • החלפת מקום עבודה באמצע השנה – פערים בשכר בעקבות שינוי במקום העבודה, כך שגובה המס משתנה.
  • סטטוס משפחתי – החזר המס רלוונטי גם להורים גרושים או חד הוריים, כמו גם להורים טריים.

ילדת בשעה טובה? גם לך מגיע החזר!

חישוב המס ברמה השנתית יוצר מצד אחד סדר, אך מצד שני הוא גם דורש מכם להישאר עם יד על הדופק. חשוב לדעת כי לעתים גם בעת שישנם שינויים בחיים הפרטיים, ישנה זכאות להחזר המס. כך לדוגמא, עם נשים היוצאות לחופשת הלידה המשמחת. מטבע הדברים, נשים עובדות בהיקף מצומצם יותר לאחר הלידה, כך שגם ההכנסה שלהן קטנה. בהתאם, גם גובה המס קטן ועל כן יש לבדוק בסוף השנה מהו גובה ההחזר המגיע ליולדת.

“לא עבדתי חצי שנה בשנת 2002. איך אדאג להחזר?”

לכל אזרח יש את הזכות לדרוש בהחזר המס כל עוד הוא עומד בתנאי הסף. עם זאת, ההחזר הרלוונטי רק 6 שנים אחורה. לכן, גם אם אתם עומדים בתנאים הנדרשים לקבלת ההחזר, אך המקרה המדובר הוא לפני שנת 2012, לא תהיו זכאים להחזר. על כל פנים, מומלץ לחבור אל חברה מקצועית המציעה ליווי, על פני פנייה ישירה שלכם אל הרשויות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן