האזור האפור בין תכנון מס לעבירות מס

האזור האפור בין תכנון מס לעבירות מס

בשנים האחרונות ראינו לא מעט מקרים שבהם אנשי ציבור, ידוענים ואפילו עורכי דין נתבעו בשל ניסיון להתחמק מתשלומי מס הכנסה. בעוד השכיר הממוצע מגיש בקשה מיוחדת להחזר מס על הסכומים שמשולמים על ידי המעסיק, בעלי מקצועות חופשיים ועצמאיים מדווחים על המיסים בעצמם ומשלמים את הסכום בהתאם לדיווח על ההכנסות וההוצאות, ולכן בדרך כלל עבירות המס שלהם יתמקדו בהעלמת הכנסות או ניסיון להציג את מרכז החיים במדינה זרה. עבור שכירים קיימים סיכונים אחרים בתכנון מס שעשויים לסבכם עם מס הכנסה. במאמר זה נסקור דרכים שונות לתכנן את ההכנסה והחיסכון כדי לשלם פחות מס, נכיר שתי עבירות נפוצות בתחום ונגלה, מתי תכנון מס עשוי להיחשב כעבירה חמורה על החוק שעשויה לגרור קנסות ועונשי מאסר?

תכנון מס

תכנון מס הוא בחינה של הדרכים השונות לבנות ישויות משפטיות וכן להגיש את ההוצאות וההכנסות, בעיקר עבור עובדים עצמאים, חברות ותאגידים כדי לשלם סכום נמוך יותר של מס. עובדים עשויים לשנות את מקום מגוריהם כדי לזכות בהטבות אלה, לבחור להתאגד כחברה במקום לעסוק בעבודה כלשהי כעצמאיים או להפריש סכום גדול יותר לביטוח פנסיוני המעניק הטבות מס נוספות.

לדוגמה, השנה (2020) ניתן להפריש סכום ממוצע של כשש מאות וחמישה עשר שקלים לחודש לחסכון פנסיוני אם סכום זה מגיע עד לתקרה של 7% משכר העובד ולקזז סכום זה ממס ההכנסה. אם יש רכיבים בשכר שעבורם המעסיק אינו מעביר הפרשות לביטוח פנסיוני, יתכן וניתן לקבל גם עליהם תוספת זיכוי מס. את ההפרשות הללו כדאי לתכנן כבר בתחילת השנה באמצעות תכנון מס נבון.

חשוב לדעת כי הזיכוי אינו מתקבל באופן אוטומטי. בסוף השנה חשוב לרכז את המשכורות שהתקבלו, ולתת לרואה חשבון או מנהל חשבונות מנוסה לחשב אם מגיע לכם החזר מס ולדרוש אותו ממס הכנסה.

מתי תכנון מס של שכיר עשוי להיחשב כעבירה?

שכירים רבים משתמשים בזיכוי המס המוענק לתושבים מהפריפריה. לדוגמה, עובד הייטק מתל אביב שהתגורר קודם לכן בקריית שמונה עשוי להמשיך ולטעון שמרכז החיים שלו הוא בקריית שמונה. בדיקה מהירה של מס הכנסה עשויה לגלות כי במרבית החודש הוא מתגורר כשותף בדירה בתל אביב ורק בסופי שבוע מגיע לדירת ההורים בקריית שמונה. במקרה כזה לא רק שהעובד יאבד את זיכוי המס, הוא עשוי גם לעמוד לדין על ניסיון להונות את רשות המיסים ולשלם קנס כבד על עבירות מס.

עובדים אחרים עשויים לנסות לעבוד בשני מקומות עבודה במקביל. אחד בישראל עם תלוש משכורת מסודר המועבר למס הכנסה, ועבודה נוספת באמצעות חברה אמריקאית עליה הוא אינו מדווח בארץ. גם במקרה זה חובה על העובד לדווח על ההכנסה מחו”ל, ולהגיש מסמך תיאום מס שבו יחושב הסכום שהכולל שעליו לשלם על משכורותיו מכל מקורות ההכנסה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט