בדיקת החזר מס

בדיקת החזר מס

הרבה כסף מחכה לכם בקופת המדינה ברשויות מס ההכנסה ורובכם אינכם יודעים על כך או מנסים לברר. החשש מבדיקת החזר מס עולה לכם כסף רב וחבל שאינכם ממשים את זכותכם.

מדוע ישראלים חוששים כל כך מבדיקת חבות המס שלהם? מתברר שישראלים רבים אינם טורחים לבדוק כמה כסף מגיע להם בזכות ולא בחסד, רק משום שהם עונים על קריטריונים מסוימים שיכולים להניב להם כסף רב. החזר מס הכנסה מגיעים כמעט לכולנו ולו רק בזכות סעיף אחד או שניים, ויש כאלה שמגיע להם אף יותר אין שום סיבה לוותר על הכסף הזה ועל עדכון מדרגות המס שלכם ונקודות זיכוי שמגיעות לכם וחוסכות לכם כסף רב בכל שנה. בדיקת החזר מס יכולה להתבצע גם שש שנים לאחור והנכם מוזמנים לעשות זאת בכל אחת מהדרכים שעומדות לרשותכם.

למה המדינה מחזירה לכם מס הכנסה?

החלום של כל אחד מאתנו הוא לגלות שהמדינה חייבת לנו כסף ולא להפך, ומתברר שהמדינה עושה את זה מדי שנה לרבים מאתנו שטורחים לבקש זאת. החזר מס הכנסה ניתן לאזרחים עובדים שמשלמים אותו לפי דיווח שנתי למעסיקים שלהם או ישירות לרשות המס. בכל שנה אנחנו נדרשים לדווח על שינויים במצבנו האישי והתעסוקתי ומתברר שכל סעיף כזה מקנה לנו נקודות זיכוי או החזר מס לפי החוק. ההטבות האלה ניתנות לאנשים מסוימים שהרוויחו אותן משום שהאינטרס של המדינה הוא לעודד עבודה ולהקל על מי שעובד ונמצא במצב מסוים, או שהוא חוסך ודואג לעצמו. משום כך, בכל סוף שנה יש לבדוק את חבות המס שלכם מחדש על ידי בדיקת החזר מס בכמה דרכים כדי לבדוק אם גם אתם מהמאושרים שיכולים לקבל כסף ישירות לחשבון.

בדיקת החזר מס

כיצד בודקים החזר מס?

לרשותכם עומדות כמה דרכים לבדוק את זכאותכם לחבות המס. כדאי לשקול כל אחת מהן לפי מה שנוח לכם אבל לא מומלץ לוותר על ההליך גם אם הוא נראה לכם כמו טרחה.

 • רואה חשבון או יועץ מס – זוהי הדרך המקובלת ביותר על ידי עצמאים ובעלי עסק שמניחים לרואה החשבון או יועץ המס שלהם לבדוק זאת עם הגשת הדיווח השנתי לרשויות המס. בדרך זו אתם כבר מעניקים לו ייפוי כוח גם לנהל את הבדיקה והגשת המסמכים ולדאוג לכך שתקבלו את ההחזר.
 • בדיקה עצמית באתר רשות המס – בדיקה זו מיועדת בעיקר לשכירים שמקלידים את פרטיהם ומשתמשים בסימולטור של רשות המס כדי לדעת כמה מס הם חייבים וכמה הם יכולים לקבל. הזכויות שלהם מפורטות גם הן במדריכים אלה שמתפרסמים באתר מס ההכנסה וכדאי מאוד ללמוד כמה שיותר מידע על מה שאתם יכולים לקבל כהטבה מהמדינה. שם גם תקבלו מידע מפורט אילו מסמכים עליכם להגיש לרשויות המס כדי להוכיח את הזכויות שלכם ואת הזכאות שלכם להחזר מס. כל שעליכם לעשות הוא לאסוף בעצמכם את המסמכים, למלא טפסים ולהגיש הכל לרשות המס.
 • חברות ייעוץ ויישום הזכויות שלכם – יש חברות ייעוץ שעוזרות לכם לממש את הזכויות שלכם ברשויות המס על ידי פרסום סימולטורים ומחשבונים, והן עוזרות לכם גם לאסוף את המסמכים הנחוצים לשם כך.

בדיקת החזר מס

מי זכאי לקבל החזר מס?

יש קריטריונים ברורים למי שיכול לקבל החזרי מס מהמדינה ובשל אילו סיבות. לכל אחד מאתנו יש לפחות סיבה אחת שהיא הפקדה לקרנות פנסיה שהיא מחויבת על פי חוק, אבל הנה להלן פירוט סיבות נוספות שמזכות אתכם בהחזר מס:

 • הפקדה לפנסיה וביטוחים שונים – לפי חוק גם עצמאים חייבים להפקיד כיום לקרנות פנסיה או קופות גמל. כל הפקדה כזאת שמבטיחה את הפנסיה שלכם היא אינטרס של המדינה, כמו גם ביטוח חיים שאתם עושים. עליכם להמציא אישורים ודו”חות על גובה ההפקדות שלכם עם הגשת הטפסים.
 • שינוי מצב אישי – נישואין, גירושין, הולדת ילד – מזכים אתכם בהחזרי מס. במיוחד אם אתם משלמים מזונות או אם אתם פרודים.
 • השמת ילדים עם צרכים מיוחדים – כל ילד שעבר ועדת השמה והופנה למערכת החינוך המתאימה לו מזכה אתכם בהחזר מס ובנקודות זיכוי.
 • שינוי סטטוס תעסוקתי – אם הייתם מובטלים, עברתם בין עבודות או שיניתם תפקיד, או עבדתם עבודה חלקית או במשרה נוספת במדינה אחרת זה מזכה אתכם בחישוב חבות המס שלכם מחדש ותשלום החזרי מס. זה נכון במיוחד אם שכחתם לעשות גם תיאום מס.
 • תואר אקדמי – קבלת תואר אקדמי או תעודת הוראה מזכה אתכם בהחזר מס ובנקודות זיכוי שחבל מאוד להחמיץ אותם. הגישו את האישורים שלכם על השכלה הגבוהה ותיהנו מהכסף הנוסף.
 • עולים חדשים וחיילים משוחררים – עולים חדשים וישראלים שהשתחררו משירות צבאי זוכים להטבת המס הזאת למשך זמן מוגבל וחבל לא לנצל אותה כל עוד אפשר.
 • הפסדים בהשקעות – אם אתם משקיעים בניירות ערך והפסדתם כספים הגישו את האישורים הבנקאיים על כך כדי לקבל החזר.
 • מחלה או טיפול בקרוב חולה – ימי הטיפול במחלה שמשביתה אתכם מעבודה או טיפול בבן משפחה מזכים אתכם בהחזרי מס.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט