החזר מס בגין נקודות זיכוי

החזר מס בגין נקודות זיכוי

נקודות זיכוי הן הפחתה של סך המס שמשלם כל אדם מתוך המשכורת שלו. ערכה של כל נקודת זיכוי היא כ – 200 ₪ וסכום זה משתנה בכל תחילת שנת כספים. 

למי מגיע נקודת זיכוי 

רשויות המס קבעו כי עובדים מסוימים זכאים לקבלת נקודת זיכוי לאור מצבם ולכן הם ישלמו פחות מס. מדובר באימהות לילדים קטנים עד גיל 18, אדם גרוש שמשלם מזונות בכל חודש עבור ילדיו, מי שיש לו ילד שקיבל דרגת נכות עקב סיבות שונות, מי שמבצע מכסה גבוהה של ימי מילואים בכל שנה, סטודנטים בפרמטרים מסוימים ועוד. 

קביעת קבלת נקודת זיכוי 

העובדים השכירים ממלאים בכל תחילת שנה טופס 101 ובו הם עונים על שאלות שונות אשר קשורות למצבים חריגים כמו חלילה עובד שיש לו ילד נכה או גרוש שחלק ניכר ממשכורתו מועבר לגרושתו. חשבי השכר שמקבלים את הטפסים הללו, מזינים את המידע בתוכנת השכר ובהתאם לכך מתבצעים לאורך כל השנה התחשיבים באופן אוטומטי.

בתלוש השכר מופיע המידע כמה נקודות זיכוי מגיעים לעובד זה ובהתאם לכך סך המס שהוא משלם הוא מופחת על פי כמות נקודות הזיכוי והערך של כל אחת מהן. 

אי קבלת נקודות זיכוי 

יש הרבה מאד מקרים שבהם חשבי השכר לא עדכנו נתונים אקוטיים אלו ולכן לאורך שנה, או שנים השכיר שילם מס מלא ולא מס מופחת לאור נקודות הזיכוי. 

יש אפשרות לקבל את מלוא החזרי המס הללו עבור שש שנים אחורה באמצעות הגשת דוחות אישיים שנתיים לרשויות המס. מעבירים את כל המסמכים הרלוונטיים של ההכנסות וההוצאות המוכרות כמו ביטוחי חיים, מציינים את נקודות הזיכוי ועל פי התחשיב מקבלים החזר של המס.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט