החזר מס על משיכת פיצויים

החזר מס על משיכת פיצויים

תחשיב תשלומי המס של שכירים נקבע בתחילת השנה ומראש בהתאם לגובה השכר שלהם ולמדרגות המס אשר אליה הם משויכים. אנחנו בודקים עבורם, אם המס שהם שילמו הוא נכון, או שגוי.

החזר מס על משיכת פיצויים 

שכירים משנים מדי פעם את מקום העבודה שלהם, יש כאלה שמתפטרים ועוברים לעבוד במקום אחר, יש כאלה שמפוטרים עקב סיבות שונות שבעקבותיהן המעסיק מגיע להחלטה זו. בשני המקרים העובד שמועסק בחברה תקופה ארוכה זכאי על פי סעיף 14 לקבל הפיצויים.

בהתאם לסכום הפיצויים ולשנות הוותק של העובד, נקבע אם עליו לשלם על כך מס או שהוא עומד בקריטריונים שמזכים אותו בקבלת הכספים ללא תשלום מס. סכום הפטור משתנה משנה לשנה, לדוגמה בשנת 2019 הפטור היה בסך 12.380 ₪ עבור כל שנת עבודה ובשנת 2020 הפטור היה בסך 12.420 ₪ לכל שנת עבודה.

פטור מתשלום מס בגין הפיצויים 

בהתאם לקביעה מתוך הסכום הכללי של הפיצויים, לחלק ניכר מהם העובד אינו אמור לשלם מס כלל. חשבי השכר בחברות השונות מודעים לצורת החישוב ולכן כאשר הם מכינים את טופסי 161 הם רושמים על איזה סכום קיים פטור ועל איזה סכום על העובד לשלם מס.

במקרים רבים, חשבי השכר מבצעים תלוש שכר נפרד עבור הפיצויים ועקב כך נוצר מצב שמדרגות המס אשר מחושבות הן גבוהות מדי והעובד משלם מס ביתר. כדי לתקן עיוות זה ולקבל בחזרה את המס המיותר, על העובד להגיש דוח אישי למס הכנסה לשנה זו.

הגשת דוח אישי בטופס 1301 

בטופס זה אשר מועבר לרשות המיסים, מפרט העובד את כל המידע על הכנסותיו לשנת המס הספציפית. ההכנסות כוללות את טופסי 106 שלו ושל בת הזוג שלו, הכנסות מפיצויים על פי טופס 161 וכל הכנסה נוספת שהייתה לו, כמו לדוגמה משכר דירה שהוא מעבר לתקרה הפטורה, הכנסות מרווחים בשוק ההון ועוד. בנוסף לכך מציינים בדוח את כל ההוצאות שמוכרות במס, כמו תשלומים עבור קרן הפנסיה, ביטוח חיים תרומות ועוד.

בהתאם לסימולטור אפשר לראות לאחר הקלדת הנתונים את התוצאה, מה גובהו של החזר המס לו זכאי העובד. לאחר הגשת הדוח לרשויות המס, נציגי מס הכנסה בוחנים את הדוח, מצליבים נתונים ואם הכול תקין, הם מפיקים שומה זהה לנתונים הללו והלקוח מקבל את החזר המס תוך פרק זמן קצר יחסית.

הגשת דוחות אישיים לשש שנים אחורה 

אם גם בשנים קודמות העובד שילם מס ביתר עקב נקודות זיכוי, קבלת דמי אבטלה בחלק מחודשי השנה, כדאי לבצע סימולציה לשנה זו ואם נוצר מס ששולם בעודף, כדאי להכין דוח אישי לשנה זו וכך ליהנות מהחזר המס. 

אם קיבלתם פיצויים לאחרונה, דברו אתנו ונשמח לבדוק עבורכם את הנתונים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן