החזרי מס ותשלום מזונות

החזרי מס ותשלום מזונות

עבור בן זוג המשלם דמי מזונות לגרושתו עבור ילדיהם המשותפים, החיים הופכים להרבה יותר קשים כלכלית כיוון שיש עליו נטל הוצאות משמעותי שהוא אחוז ניכר מתוך ההכנסה הפנויה שלו.

הטבת מס למשלמי המזונות

המדינה החליטה שיש להתחשב בגברים הללו ולכן קיים החזר מס כדי להקל על הגבר בהתמודדות עם הקשיים הכלכליים. במקרים רבים דמי המזונות הם בגובה אלפי שקלים ומכבידים מאד על מי שהכנסתם אינה גבוהה. מסיבה זו גברים רבים אינם מסוגלים לאחר הגירושים לחיות חיים נורמטיביים בדירה משלהם או בדירה שכורה, חלק מהם חוזרים לגור אצל הורים.

לכל גרוש קיימת זכות לקבל נקודת זיכוי נוספת שעל פיה הוא לא ישלם את מלוא המס ממשכורתו, כפי שאמור היה לשלם אילו לא היה משלם מזונות.

מימוש ההטבה למשלמי מזונות

על העובד השכיר לדווח במקום העבודה שלו על שינוי הסטטוס מנשוי לגרוש, אם זה קרה לאחרונה ויש להעביר להם גם את העתק המסמך על גובה תשלום דמי המזונות החודשיים.

אם במקום העבודה מידע זה לא נקלט עקב איחור בדיווח או טעות אנוש אחרת, כל ערכן הכספי של נקודות הזיכוי השנתיות הללו עומדות לזכותו של הלקוח ובכל עת שהוא יחליט, הוא יכול להגיש דוחות אישיים לשש השנים האחרונות למס הכנסה, כדי לקבל את מלוא החזרי מס לגרושים מהמדינה.

ערכה של כל נקודת מס הוא 216 ₪ – נכון לשנת 2018, לכן ברוב המקרים מדובר בסכומי כסף מאד משמעותיים. חבל שלא לממש את הזכות של כל אדם גרוש המשלם מזונות ולבקש החזר מס של כל המס ששולם ביתר במהלך השנים האחרונות.

אדם גרוש שהתחתן פעם נוספת אמור לכלכל גם את ילדיו מנישואיו הראשונים וגם ביתו וילדיו שנולדו בפרק ב’ ולכן מגיעה לו נקודת זיכוי נוספת כדי להקל עליו בעומס הכלכלי.

קראו אודות מהן נקודות זיכוי במס הכנסה.

החזרי מס ותשלום מזונות

הגשת דוחות אישיים למס הכנסה

כדי לקבל החזרי מס עבור המס ששולם ביתר יש להגיש לפקיד השומה דוח אישי עבור כל שנה קלנדרית בנפרד. הדוח יכלול את טופס 106 המרכז את כל הכנסותיו ותשלומי המס של העובד בכל שנה אם הוא שכיר, או טופס 1301 אם הוא עצמאי, מסמכים מהבנק המעידים על גובה תשלום המזונות בכל חודש, העתק פסק הדין של בית המשפט לגבי סך המזונות שאמור לשלם הגרוש וריכוז של הוצאות שמוכרות במס כמו תשלומים לקרן פנסיה, ביטוחי חיים וביטוחי מנהלים.

גביית יתר של רשות המיסים

בקופת המדינה הצטברו כספים רבים השייכים לאזרחים שאינם מממשים את זכותם לקבל החזרי מס מהמדינה לאור העובדה שהם שילמו מס ביתר. מי שלא דרש או לא קיבל את נקודות הזיכוי בגין היותו משלם מזונות, זכאי לקבל את מלוא החזרי מס המגיעים לו.

מס הכנסה מבקש לראות את התמונה הכללית השנתית של כל אדם ולכן יש להגיע דוח אישי נפרד עבור כל שנה המרכז את ההכנסות ואת ההוצאות, המס ששולם ביתר יצוף וכך ייקבע החזר מס. אם פקידי מס הכנסה מאשרים את הדוח לאחר שביצעו הצלבות מול מקורות המידע שלהם, הכסף יועבר לחשבון הבנק תוך פרק זמן קצר יחסית.

הגשת דוחות אישיים

כל אדם יכול להגיש את הדוחות ישירות למשרדי פקיד השומה אך מי שמעוניין שהנושא ייבדק על כל רבדיו וימוצו כל הזכויות כדאי לו להגיש באמצעות רואה חשבון, יועץ מס או משרד מקצועי המתמחה בהחזרי מס ,המכיר היטב את כל החוקים בתחום זה וכך מגיש דוחות מרוכזים ומהימנים לפקיד השומה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט