החזרי מס ודמי לידה

החזרי מס ודמי לידה

כל יולדת זכאית להחזר מס לאור העובדה שהיא לא עובדות במשך כמה חודשים החל ביום הלידה או לפני כן ועד התאריך שבו חזרה היולדת לעבודה.

שינוי בהכנסות של היולדת בתקופת חופשת הלידה

במהלך התקופה הראשונית שלאחר הלידה, היולדת אינה עובדת במקום העבודה שלה ולכן אינה מקבלת ממנו שכר ובמקום זה היא מקבלת דמי לידה חד פעמיים מהמוסד לביטוח לאומי בגין כל התקופה שבה אינה מקבלת שכר רגיל.

החזר מס בגין תקופה זו

כל מעסיק משלם מס עבור עובדיו בחישוב שנתי. אך בפועל, לאור הלידה נעדרת כל יולדת במינימום במשך כ – 4 חודשים ממקום עבודתה ולעתים אף יותר מכך. לכן בתחשיב השנתי החוסר של ארבעת החודשים הללו יוצר מצב שבוצע תשלום עודף של מסים למדינה.

בשיטה הנהוגה בכל מקומות העבודה בישראל התחשיב הוא שנתי כיוון שהתכנון הוא שכל עובד יישאר ויעבוד במשך שנה שלמה והחודשים החסרים יוצרים חוסר איזון ולכן יש לבקש החזרי מס מהמדינה.

החזרי מס ודמי לידה

הגשת דוח אישי למס הכנסה

כדי לקבל החזרי מס יש להוכיח למס הכנסה שאכן שולם מס עודף. צורת החישוב מתבססת על טופסי 106 שנתיים של שני בני הזוג ושל ההוצאות שביצעו במהלך השנה שהן מוכרות במס כמו הפקדות לביטוחי חיים או מנהלים.

בביצוע התחשיב, מתברר גובה החזר מס שעל מס הכנסה להעביר לחשבון הבנק של היולדת. ברוב המקרים מדובר בהליך פשוט, הדוח נבדק ואם כל נתוניו נכונים מתבצע החזר מס לחשבון הבנק של היולדת.

הכנת דוחות אישיים

אם מכינים דוח לשנה שבה הייתה הלידה, כדאי גם לבחון את הנתונים בשנים הקודמות כי אולי גם בהן קיים מס ששולם בעודף. מס הכנסה מאפשר לבצע החזר מס כמה שנים אחורה, שש, ליתר דיוק. יתרה מזאת, בכל שנה יש החזר של מאות שקלים, כך שסך ההחזר הכללי עומד על כמה אלפי שקלים כך שכדאי מאד לבצע צעד זה.

אפשר להגיש דוחות אלו באמצעות חברות להחזרי מס שמכירות את כל החוקים הסובבים סביב נושא זה. הן דואגות שהלקוחות יצרפו את מלוא המסמכים הרלוונטיים כך שהחזר מס יהיה גבוה ויכלול את כל החזר מס המגיע. אפשר לבקש גם עזרה מיועץ מס או רואה חשבון העובדים בדרך זהה.

גם אם שני בני הזוג הם שכירים כך שאינם חייבים להגיש דוחות אישיים, רצוי מאד להגיש את הדוחות ולקבל סכום כסף לא מבוטל על המס העודף ועבור נקודות הזיכוי שלא נוצלו. ערכה של כל נקודת זיכוי היא 218 ₪ נכון לשנת 2018 , אין דרך אחרת כדי לקבל את הכספים הללו בחזרה אלא באמצעות הדוחות האישיים.

החזרי מס ודמי לידה

זכויות של האימהות

אימהות זכאיות לחצי נקודת זיכוי בשנה שבה הן יולדות.

הן זכאיות לשתי נקודות זיכוי נוספות בשנה שלאחר הלידה ועד שמולאות לילד חמש שנים.

כמו כן לנקודת זיכוי אחת עבור כל ילד מגיל שש עד גיל שבע עשרה.

וגם לחצי נקודת זיכוי עבור ילד מעל גיל שמונה עשרה.

ריכוז של כל נקודות הזיכוי הללו לאורך השנים מתבטא בסכומי כסף משמעותיים שיש לקבל עבורם החזרי מס אם לא חושבו כראוי.

קיימים מקרים רבים שבהם מדור השכר בארגון אינו מחשב כראוי את המס לעובדים עקב חוסר במידע או עקב טעויות אנוש בהזרמת המידע לתכנות חישוב השכר. חשוב לבדוק זאת כדי לוודא אם יש עודפי תשלום מס באמצעות סימולטור ולהגיש את הדוחות האישיים כדי לממש את הזכות המגיעה לכל עובד לשלם רק את המס הנכון ולא מעבר לכך. הדבר נכון גם לגבי היולדת וגם לגבי נקודות הזיכוי של בן זוגה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט