החזרי מס לתושבים חוזרים

החזרי מס לתושבים חוזרים

בעשור האחרון הטיסה לחו”ל הפכה לדבר נגיש ומהיר. אנשי עסקים רבים העוסקים בתחומים מגוונים כמו עובדי חברות הייטק וסטארט אפ טסים לחו”ל לנסיעות קצרות או ארוכות. על פי צרכי המערכת, חלק מהם מבצעים רילוקיישן, שינוי במקום המגורים לפרק זמן שנקבע מראש אך לפעמים עקב צורך או נסיבות מסוימת השליחות מתארכת לתקופה ארוכה יותר.

המעסיקים מממנים את כל מעטפת השהות עבור העובד ואם הוא בעל משפחה, גם עבור משפחתו והם עוברים לגור מעבר לים.

תשלום המס | החזרי מס לתושבים חוזרים

ישראלי החי בחו”ל, מקבל את שכרו החודשי במטבע המקומי במדינה שבה הוא חי ולכן הוא גם אמור לשלם מס במדינה זו על פי מדרגות המס הנהוגות במדינה זו. אך לאור העובדה שהוא אזרח ישראלי, גם המדינה דורשת מס.

כדי לצאת מהסבך נקבעו נהלים בין לאומיים המקבעים את אופן ההתנהלות כך שלא יוצר מצב שישראלים ישלמו בגין תקופת שהייתם בחו”ל כפל מס גם בישראל וגם במדינה אחרת, דבר שהוא אינו הוגן וגם יכביד מאד כלכלית על המשפחות.

מכיוון שמדובר בתופעה כלל עולמית ועובדים רבים נעים בין מקומות רבים בעולם, חתמו מדינות רבות על אמנות בין לאומיות המקובלות על המדינות הללו כדי להפחית את הסיכוי לשלם כפל מס גם במדינת האם וגם במדינת היעד.

קיימים מקרים רבים שבהם ישראלים חיים בחו”ל לצרכי עבודה או לימודים והם ממשיכים לשלם מס בישראל עקב חוסר הידיעה על כך שכשהם חיים בחו”ל, הם אמורים לשלם מס משכרם למדינה שבה הם חיים. בסופו של דבר נוצר מצב, שהם משלמים מס מיותר ולכן יש להם אפשרות להגיש דוחות אישיים כדי לקבל החזרי מס מהמדינה.

כל אדם מרכז את המסמכים על ההכנסות וההוצאות המוכרות למס שהיו לו בכל שנה ומגיש אותם למס הכנסה. אפשר להשתמש בסימולטור כדי לראות אם שולם מס ביתר ואם כן מה גובהו. בדרך זו אפשר להגיש שש דוחות אישיים עבור שש שנות המס האחרונות ולהגישם לצורך החזרי מס.

מס הכנסה בודק את כל הדוחות המוגשים ואם הם אכן נכונים גם על פי הצלבת נתונים שמס הכנסה מבצע, מופקת שומה לכל שנה והחזרי מס מועברים תוך פרק זמן קצר לחשבון הבנק של הלקוח.

החזרי מס לתושבים חוזרים

העבודה בחו”ל

חישובי המס משתנים בין סך המס שאמור ישראלי לשלם אם הוא נציג של חברה ישראלית החי בחו”ל לכמה שנים לבין עבודה בחברה בין לאומית, אמריקאית או אירופאית לדוגמה.

במסגרת הדוחות האישיים הללו שאפשר להגישם לבד, באמצעות חברה העוסקת בהחזרי מס, יועצי מס או רואי חשבון, בודקים כל נתון לגופו ומחשבים את המס על פי מדרגות המס שנקבעו בחוק.

הוצאות שהייה בחו”ל המוכרות במס

במסגרת הגשת הדוחות האישיים לשנים קודמות, מעבירים גם מסמכים המעידים על הוצאות שבוצעו בחו”ל אך נחשבות עבור הישראלים כמוכרות במס. כמו לדוגמה טיסות לחו”ל ולחופשות מולדת משפחתיות, שכר דירה, עלויות של גני ילדים ובתי הספר בחו”ל, הוצאות בריאות והוצאות אש”ל ללא צורך בהגשת קבלות בגינן.

קיימים מקרים שבהם יש מחלוקות בין נציגי רשות המיסים ללקוח על גובה ההוצאות בחו”ל מול אורך התקופה שבה שהה בחו”ל כדי לגבות מס אמת. במקרים מסוג זה הנתון הקובע הוא סך הימים שבהם שהה העובד או משפחתו בחו”ל מול כמות הימים שבה שהה בישראל.

אם מרב הימים העובד היה בחו”ל שיטת החישוב תהיה על פי הנהוג במקרים הללו ואם הוא שהה יותר בישראל הרי שילם מס כמו כל ישראלי ללא התחשבות בעובדה שהוא שהה בשליחות לחו”ל.

לאור העלויות הגבוהות של הסעיפים הללו במדינות רבות, החזרי המס מהמדינה במקרים הללו הם גבוהים ולכן מומלץ להגיש את הדוחות במועד, כדי לא לפספס את האופציה לקבלת החזרי מס בסכומים משמעותיים.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן