החזרי מס לסטודנטים

החזרי מס לסטודנטים

סטודנטים רבים מגישים דוחות שנתיים למס הכנסה עבור שש שנים אחורה. הסיבה לכך היא שבמקומות עבודה רבים חשבי השכר אינם מקפידים להעניק להם נקודת זיכוי בתקופה הראשונה שלאחר סיום התואר.

שוויה של כל נקודת זיכוי היא 218 ₪ כך שמי שמגיע לו נקודה אחת בכל חודש, למשך שלש שנים שילם מס עודף בסכום נכבד ועליו לקבל החזר מס מהמדינה.

מסיימי תואר רבים שוכחים להעביר למקום העבודה את הטפסים הרלוונטיים וגם מסיבה זו הנושא לא מעודכן בתוכנות חישובי השכר.

לאור העובדה שמדובר בסכומים משמעותיים, מומלץ לכל מי שסיים תואר ראשון במוסד להשכלה גבוהה מוכר בארץ, לבדוק נושא זה ובמידת הצורך להגיש דוחות לשש שנים אחורה. קראו עוד על החזר מס כמה שנים אחורה.

רשות המיסים קיבלה החלטה בתחילת הדרך על הפעלת נקודת זיכוי לשלש שנים ולאחר כמה שנים שינתה את החוק לשנה אחת בלבד. לכן כל אחד חייב לבדוק על פי מועד סיום לימודיו את הזמן הנכון אשר בו הוא היה אמור לשלם מס מופחת והאם בתלושי השכר אכן בוצע כך.

סך התשלומים ששולמו ביתר יועברו חזרה ללקוח כהחזר מס.

החזרי מס לסטודנטים

דוחות למס הכנסה

כל מי שמעוניין להגיש דוחות יכול לפנות לחברה העוסקת בהחזרי מס כדי שהם יכינו את הדוח על פי הידע והניסיון הרב שצברו בתחום זה. הם יודעים לסווג את תקופת המס המופחת על פי השנים שאושרו לכך. גם משרדי רואי חשבון ויועצי מס מגישים דוחות למס הכנסה עבור סטודנטים שסיימו תואר ראשון אחד בלבד. תואר ראשון נוסף אינו מזכה בנקודת זיכוי נוספת.

האופציה היחידה לקבלת החזרי מס הם באמצעות הגשת דוחות אישיים למשרדי פקיד השומה. אין דרך אחרת כדי לקבל החזרי מס המגיעים לכל אחד.

הסיבה לכך היא שיש לבחון את מלוא ההכנסות ומלוא ההוצאות כדי לבדוק ספציפית לכל אחד את גובה המס ששולם בעודף ובחישוב החזר מס נכון.

שני בני הזוג אמורים להגיש טופסי 106 של כל אחד מהם לכל שנה, תיעוד של הכנסות נוספות אם היו כמו דמי אבטלה, דמי לידה וכו’ וההוצאות השונות המוכרות במס כמו תשלומים לקרנות השתלמות ולקרנות פנסיה.

מכלול של כל המידע יוצר כבר בסימולציה את התוצאה על גובה החזר מס מהמדינה.

הפירוט של נקודות הזיכוי לסטודנטים

נקודות זיכוי מגיעות לסטודנטים על פי החלטה של רשות המיסים בשנת 2005 .

מי שסיים את לימודי התואר הראשון בין השנים 2013-2007, זכאי לנקודת זיכוי אחת על פי החלטת רשות המיסים. אפשר לזכות בהטבה זו החל מהשנה הראשונה ממועד סיום התואר וזה נמשך למשך שלש שנים.

מי שסיים את התואר לאחר שנת 2014 ואילך מקבל נקודת זיכוי אחת בלבד שתקפה לאורך שנה אחת בלבד ממועד סיום לימודיו או בשנה שלאחר מכן.

סטודנטים המבצעים תקופת התמחות לאחר סיום לימודיהם, יקבלו את נקודת הזיכוי שערכה בשנת 2018 הוא 218 ₪, לאחר ההתמחות או בסוף פרק הלימודים על פי הקריטריונים שקבעה רשות המיסים.

הגשת מידע למעסיק

עם תחילת העבודה בכל מקום עבודה חדש יש לצרף טופס 101 הכולל את פרטי העובד. בנוסף לכך, על כל סטודנט שסיים את לימודיו לקבל מפקיד השומה אישור רשמי על המועדים שבהם הוא זכאי לנקודת זיכוי. גם מסמך זה יש להעביר למעסיק כך שבכל חודש ישולם פחות מס.

ההטבה של נקודות הזיכוי מותאמת רק לסטודנט שלמד לתואר ראשון במוסד אחד בלבד.

לאור כל הנסיבות הללו, כדאי להגיש דוחות החזר מס עבור שש שנים אחורה ולקבל את הכספים המגיעים כהחזר מס מהמדינה.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט