החזרי מס על שירות במילואים

החזרי מס על שירות במילואים

החל משנת 2017 קיימת הטבה חדשה לאנשי כוחות המילואים שמשרתים במצטבר מעל 32 ימי מילואים בשנה. עד לא מכבר הם זכו למענק אך שילמו בגינו מס, כעת הם אינם אמורים לשלם מס זה.

מענק לחיילי מילואים

המס בשיעור % 25 שהוטל על כל משרת בשירות מילואים ארוך בשנה בוטל ואנשי המילואים יקבלו את מלוא המענק אם שירתו בפועל למעלה מ – 32 יום בשנה. גם מי ששילם מס זה בשנת 2017 זכאי להחזר מס בגין תשלום זה.

זוהי אחת הדרכים שבה הממשלה ורשות המיסים מביעים הערכה לתרומתם הגדולה של אנשי המילואים המגיעים לבסיסים ומשנים את סדר היום יום שלהם, נעדרים ממקום העבודה שלהם וממשפחתם לכמה ימים.

תשלום מהמוסד לביטוח לאומי

כל אדם המגיע לשירות מילואים מקבל על כך שכר מהמוסד לביטוח לאומי, הן עצמאים והן שכירים על פי קריטריונים שנקבעו על ידם.

החזרי מס על שירות במילואים

הגשת דוחות שנתיים

שכירים רבים אינם מגישים בכל שנה דוח שנתי למס הכנסה כי הם בטוחים שלא שילמו עודף מס. חלק מהם אכן צודקים אך רבים אחרים אינם מודעים לעובדה שהם שילמו עודף מס מכל מיני סיבות.

ברוב המקרים התשלום השגוי נובע מאי רישום נכון, החלפת מקומות עבודה, כמה חודשים ללא עבודה כמו נשים הנמצאות בחופשת לידה ועוד . תחשיב המס בכל מקום עבודה הוא על בסיס שנתי בהנחה שהעובד יעבוד שנה שלמה. כל שינוי יוצר חוסר איזון בסכום המס ולכן העובד זכאי להחזר מס.

הדבר חשוב מאד עבור אנשי מילואים ששילמו מס בגין המענק שקיבלו וכעת יכולים לדרוש לקבל סכומים אלו בחזרה.

סך הכספים שהשכירים משלמים כעודף מס מצטבר עבור כל אחד מהם לסכומים גבוהים הנעים בין מאות לאלפי שקלים. עבור כל אדם זהו סכום נכבד ובמיוחד עבור בעלי משפחות שסכום של אלפי שקלים שנכנס פתאום לחשבון הבנק, מקל עליהם מאד בשפע ההוצאות המשפחתיות.

איך מגישים דוחות אישיים

שכירים המעוניינים לבצע בדיקת זכאות להחזר מס  מהמדינה מכינים את כל המסמכים הרלוונטיים כמו טופסי 106 של שני בני הזוג, מסמכים מהצבא על קבלת המענקים, אישור על הכנסות נוספות כמו דמי לידה או פיצויים והוצאות שביצעו שהן מוכרות למס כמו הפקדות לקופת גמל.

התחשיב של ההכנסות כולל סכום מס שהיה אמור לשלם התא המשפחתי, אך מול נתון זה קיים המס ששולם בפועל היוצר הפרש שהוא החזר מס. אם על פי הסימולציה קיים החזר בשנה מסוימת, כדאי לבדוק גם בשנים שלפני כן עד שש שנים אחורה ולקבל החזרי מס בהיקפים גדולים יותר.

אין דרך אחרת לקבל החזרי מס מהמדינה אלא באמצעות הדוחות האישיים המרכזים את כל הנושא הכספי של המשפחה. לא מדובר במהלך מורכב אך מה שחשוב הוא להגיש את מלוא המסמכים כדי שהחישוב יהיה נכון ומדויק.

בדיקת הדוחות

אם קיימים דוחות פשוטים יחסית אפשר עם מעט הדרכה להגיש את הדוחות לבד במשרדי פקיד השומה. אם מדובר בדוחות מורכבים המכילים מסמכים רבים ומשמעותיים, כדאי להיעזר ברואה חשבון, יועץ מס או בחברה שמומחיותה היא בהגשת דוחות שנתיים כך שנציגיה בודקים היטב את כל הניירת ומוודאים שהכול הוגש על פי החוקים והנהלים ברשות המיסים.

יש להקפיד ולהוסיף כל מסמך הקשור לשהייה במילואים כיוון שמדובר בחוק חדש יחסית וללא האישורים הללו וביצוע התחשיב, לא יקבלו אנשי המילואים החזרי מס המגיעים להם על פי החוק החדש.

הדוחות נבדקים במס הכנסה ואם הכול תקין, מועברים כספי החזר מס לחשבון הבנק של הלקוח. כל התהליך אינו אורך זמן רב.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט