החזר מס כמה שנים אחורה

החזר מס כמה שנים אחורה

השינויים שחלו בחייכם בשנים האחרונות עשויים לזכות אתכם בהחזר מס מכובד. כל מה שצרים לעשות זה לבדוק את הקריטריונים לכך ולהגיש את הטפסים כדי לקבל כסף מהמדינה. הזכאות שלכם להחזר מס חלה גם שש שנים לאחור. 

החזר מס כמה שנים אחורה – איך זה עובד?

כבר עשרות שנים שהחיים של כולנו אינם מתאפיינים ביציבות ובקביעות החדגונית שאפיינה את הורינו אז. היום אנחנו מחליפים עבודות בקצב מהיר יותר משום שזהו העידן שבו מלאכות שונות נכחדות ומוחלפות או מקצועות חדשים נולדים, וזוהי גם תקופה שבה המדינה מנסה להקל על האזרחים על ידי הטבות מס שונות שמאפשרות לנו ליהנות מהן בצורת החזר מס. השיטה הפשוטה של חישוב מס ההכנסה בישראל גורם לכך שאנחנו משמיטים מהדיווחים שלנו סעיפים רבים שיכולים לזכות אותנו בנקודות זיכוי במס הכנסה ובהחזרי מס גם כמה שנים לאחור. רוב האזרחים אינם בודקים זאת משום שהם גם חוששים מהתעסקות עם רשויות המס וגם משום שהם לא יודעים אילו מסמכים לאסוף. זהו המדריך שיעזור לכם לבדוק ולממש את הזכויות שלכם, גם שש שנים לאחור, כדי להבטיח שתקבלו את כספכם בחזרה.

למה ולמי מיועד החזר מס?

ראשית, הסבר קצר על השיטה הנוהגת בישראל לצורך חישוב חבות המס. מס ההכנסה בישראל הוא מס פרוגרסיבי שמוטל על אזרחים עובדים לפי גובה ההכנסה שלהם. ככל שמרוויחים יותר משלמים יותר. המס מחושב על הסכום של ההכנסות פחות ההוצאות השונות שמזכות אתכם בהטבת המס, כמו זיכויים שונים ונקודות זיכוי שניתנות לאנשים מסיבות שונות. הדיווח לרשות מס ההכנסה נעשה פעם בשנה, על ידי המעסיק של השכירים ועל ידי העצמאים. מכיוון שרשות המס מחשבת את ההכנסות רק פעם בשנה, כל מה שקורה בין דיווח לדיווח אינו נלקח בחשבון ולפעמים זה בדיוק ההבדל שבין מדרגת מס גבוהה לנמוכה. החזר המס מועבר לחשבון שלכם כמה חודשים לאחר הגשת הבקשה ובתוספת הצמדה למדד וריבית.

כיצד זה נעשה בפועל?

כאשר אנחנו עוברים בחיים כמה שינויים אישיים ותעסוקתיים, הסכומים שאנחנו מרוויחים עשויים להשתנות או שנוספים לנו מצבים שמזכים אותנו בחישוב מס נמוך יותר. הקריטריונים לכך יפורטו להלן, אבל למעשה, כדי לקבל החזר מס עלינו לבדוק מחדש את מצב ההכנסות וההוצאות שלנו ולהגיש דיווח כזה לרשות מס ההכנסה. שם יבדקו את הדו”חות שלנו בצירוף המסמכים שנגיש ואז יחליטו מהו גובה החזר המס שנוכל לקבל ומהו גובה מס ההכנסה שעלינו לשלם מעתה. לשם כך יש לבדוק את הקריטריונים שמזכים אתכם בהחזר מס ולאסוף מסמכים שונים מהמקומות ומהתחנות שעברנו בחיינו כדי להגיש אותם. ההגשה נעשית בשני חלקים – חלק ראשון באינטרנט על ידי הגשת הטפסים שנמלא, וחלק שני על ידי הגשת המסמכים פיזית ללשכת המס כדי שיוכלו לבחון אותם. את הכסף שמגיע לנו כהחזר מס נקבל כמה חודשים לאחר מכן לחשבון הבנק שלנו.

לקריאה נוספת:

איך עושים תיאום מס?

 

מהם הקריטריונים שמזכים אותנו בהחזר מס שש שנים לאחור?

  • מצב אישי – כמעט לא ייתכן שלא משתנה משהו בסטטוס האישי שלכם עם השנים. אם התחתנתם או התגרשתם, אם נולדו לכם ילדים ואם אתם פרודים או משלמים מזונות, אלה מצבי חיים שמאפשרים לכם לקבל החזר מס כמה שנים אחורה. את האישורים על מצבכם האישי ואת המסמכים על תשלום מזונות יש להגיש פיזית בנוסף לטופס.
  • מצב תעסוקתי – מכיוון שגובה המס מחושב על פי ההכנסה שלכם, אם חל שינוי בגובה ההכנסה הוא יצטרך לעבור חישוב מחדש, לכאן או לכאן. זה אומר שאתם יכולים לקבל את הפרש המס שנוצר אם זה לטובתכם. זה קורה כאשר אתם מחליפים עבודות ויש ימים שבהם אינכם עובדים, אם עברתם תקופת אבטלה וקיבלתם קצבאות, אם הוספתם לכם עבודה בחו”ל ויש לחשב את המס שלא יהיה מצב של כפל מס, אם עברתם לחצי משרה. כל אלה מחייבים בדיקה וגם השגת כל טופסי 106 שלכם מהמעסיקים הקודמים שלכם וגם מביטוח לאומי ששילם לכם קצבאות.
  • הפקדות לפנסיה ולביטוח חיים – האינטרס של המדינה הוא שהאנשים ידאגו לעצמם ולא ייפלו לנטל, ולכן היא מעודדת כמה שיותר חיסכון. במקרה זה גם חיסכון לפנסיה ולקרנות השתלמות וגם ביטוח חיים שמאפשר לכם לסמוך על הפרמיות שלכם. במקרה כזה הגישו אישורים על גובה ההפקדות השנתיות והפרמיות שלכם משש השנים האחרונות, והשיגו אותם מקופות הגמל וקרנות הפנסיה ומחברת הביטוח. במקרה זה, האינטרנט עובד לטובתכם – פשוט הדפיסו אותם מהאתרים של החברות.
  • תרומות מוכרות – אם אתם תורמים מעשר או תורמים רק מדי פעם, התרומות האלה מוכרות לצורכי מס, בתנאי שמדובר במוסדות מוכרים ורשומים. הגישו את החשבוניות עם הדיווח.
  • השכלה גבוהה – גם השכלה גבוהה והשכלה מקצועית יזכו אתכם בהטבות מס ולכן הגישו את אישורי המוסד המוכר על ידי המדינה כדי לקבל הטבה זו.
  • גמלאות ביטוח לאומי – חלק מהגמלאות מזכות אתכם בהחזר מס. הגישו אישור על כך.
  • עולים חדשים וחיילים משוחררים – הטבה זו מוגבל לזמן מוגדר ולכן חשוב לנצל זאת מוקדם ככל האפשר.
  • ילדים עם צרכים מיוחדים – ילדים שעברו אבחון של ועדת השמה מקנים לכם נקודות זיכוי ולכן תוכלו לבקש החזר מס.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט