מהן נקודות זיכוי במס הכנסה

מהן נקודות זיכוי במס הכנסה

כולם מדברים על נקודות זיכוי ממס אבל רובם לא ממש מבינים על מה מדובר ומהו הערך הכספי של נקודת זיכוי ממס.

נקודות זיכוי במס

רשות המיסים קובעת לכל אזרח מספר נקודות זיכוי על פי כמה קריטריונים. כל אזרח ישראלי העובד כשכיר מינימום של שנה אחת, זכאי לשתיים ורבע נקודות זיכוי כלומר מתוך סך המס שכל עובד משלם בהתאם לגובה משכורתו, יקוזזו לו השווי של סך הנקודות המגיעות לו כך שישלם פחות מס.

לעובד נורמטיבי קיימות כאמור שתיים ורבע נקודות זכות אך לעובדים רבים קיימת אפשרות לזכות בכמות גדולה יותר של נקודות זיכוי שיפחיתו עבורם באופן משמעותי את סך המס החודשי והשנתי שעליהם לשלם. הסכומים הללו מצטברים בחישוב שנתי לסכומים מהותיים ולכן חשוב לנצל אותן ולקבל את החזרי המס המגיעים בחוק.

שוויה של כל נקודת זיכוי נכון לשנת 2018 הוא 216 ₪ כך שבמינימום המס הנחסך מהעובד הוא מאות שקלים בחודש ואלפי שקלים בשנה שמתקבלים כהחזרי מס מהמדינה.

הטבות נוספות

המדינה מאפשרת לסקטורים מסוימים בקהילה לקבל נקודות זיכוי נוספות עקב העומס הכלכלי המוטל עליהם. אחד הסקטורים הוא תושבי הפריפריה החיים בסמוך לגבול או באזורים מרוחקים שבהם המחיה קשה יותר מבחינה ביטחונית וכלכלית. הגורמים הללו מקבלים הנחות שנתיות בשיעור % 7 – % 20.

מהן נקודות זיכוי במס הכנסה

נקודות מס לסקטורים נוספים

נקודות זיכוי ממס הן הטבה גם לאנשי מילואים, לסטודנטים, לגרושים המשלמים דמי מזונות ולמשפחות עם ילדים, על פי מספר הילדים הרשומים בתעודת הזהות.

כל עובד שכיר ממלא בכל תחילת שנה את המידע האישי שלו בטופס 101, יש להקפיד ולמלא את כל הנתונים כך שחשבי השכר יעדכנו זאת בתוכנות הייעודיות והנתונים יועברו גם לרשות המיסים כדי לצבור את סך נקודות הזיכוי השנתיות לצורך החזר מס.

חשוב בכל שנה להקפיד ולדווח על שינויים כמו לידת ילד, עבודה של בן הזוג, שינוי במצב המשפחתי, לימודים במסגרת החינוך המיוחד של אחד הילדים וכו’.

תקנות חדשות משנת 2018

יוקר המחיה במשק והמצב הכלכלי הקשה של משפחות רבות, הביא את מס הכנסה להוסיף נקודות זיכוי לסקטורים נוספים החל בינואר 2018. הורים לילדים עד גיל שש המתמודדים עם הוצאות רבות של גני הילדים, יקבלו נקודות זיכוי נוספות בין חצי נקודה לבין שתיים וחצי נקודות. עד לא מכבר היו רק האימהות זכאיות לנקודות זיכוי עבור ילדים, כעת גם האבות נהנים מכך כך שגם להם מגיעים החזרי מס מהמדינה.

מי שלא ניצל את האופציה הזו יוכל לקבלה באופן רטרואקטיבי החל בינואר 2018 במסגרת הדוחות האישיים. החזר מס בגין נקודות הזיכוי הללו הוא מהותי ויכול להגיע לאלפי שקלים למשפחה.

כמו כן תורחב היריעה לקבלת נקודות זיכוי נוסף עבור נכים וחיילים שיהיו זכאים גם הם להחזר מס.

בדיקת נתונים ברשות המיסים

לעתים תכופות נוצרים מצבים שבהם העובדים לא דיווחו על שינויים כמו גירושין או לידה וכך לאורך חודשים נוכה להם מס שאותו הם לא היו אמורים לשלם כלל. כדי לבדוק זאת יש להגיש דוחות אישיים למס הכנסה הכוללים את ההכנסות של בני הזוג בכל שנה וההוצאות המוכרות במס. מאזן משפחתי זה מציף תשלום מס ביתר, אם אכן היה כזה.

אפשר לבצע סימולציה באמצעות סימולטור להחזר מס ולראות מבעוד מועד מה יהיה התחשיב ואם קיימים החזרי מס מהמדינה. אם קיימים, אפשר להגיש לפקיד השומה דוחות נפרדים עבור שש שנים. לאחר בדיקה אם המידע נכון יועבר החזר מס תוך פרק זמן קצר לחשבון הבנק של הלקוח.

הגשת דוחות אישיים למס הכנסה

כל אדם יכול להגיש בעצמו את הדוחות או באמצעות חברות החזרי מס. הן מומחיות בתחום זה ומבצעות את העבודה באופן מוקפד ומדוקדק.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט