אז מה צריך לעשות כדי לקבל החזר ממס הכנסה?

אז מה צריך לעשות כדי לקבל החזר ממס הכנסה?

אפשר בהחלט להבין מדוע מס ההכנסה מצטייר בפני רבים כגוף מאיים: כשהוא דורש בכסף שחייבים לו, הוא דורש אותו בכאן ועכשיו. עם זאת, מה קורה בעת שהגוף חייב לכם כסף? עליכם למלא טפסים, להציג אישורים, לחבור לחברה מקצועית המתמחה בשירות מסוג זה ולהמתין לתשובה רשמית כשלושה חודשים.

שכירים ועצמאים כאחד, לא תמיד מודעים לעובדה כי לעתים הם משלמים יותר מכסף ממה שהם צריכים כחוק. התוצאה? עודפים רבים הנשארים בקופות מס ההכנסה, מבלי שהם חוזרים אל חשבון הבנק של האזרח ששילם יותר כסף. הבשורה המשמחת למרות הכל, היא שאת הכסף ששילמתם כבר תוכלו לקבל בחזרה. על מנת שגם אתם תוכלו לממש את זכותכם, מוצג לפניכם כאן מידע רלוונטי שיעשה לכם סדר בבלאגן.

“חייבים לי כסף? אני לא מאמין! איך זה קרה?”

אזרחים רבים לא מודעים לעובדה שמגיע להם כסף בחזרה, אך הם בעיקר לא מבינים מדוע מגיע להם לקבל כסף בחזרה. ישנן לא מעט סיבות המצדיקות את קבלת הכסף, אך נדמה כי הסיבה הפופולארית והשכיחה ביותר היא גביית היתר.

אם לוקחים לדוגמא את העובדים השכירים, הרי שחישוב המס שלהם נעשה ברמה שנתית. המשמעות היא שכבר בתחילת השנה נקבע גובה המס שהם ישלמו בכל חודש. כידוע, עובדים נכנסים ויוצאים ממקומות עבודה, הם מתקדמים בתפקיד או מצמצמים את היקף המשרה. כל שינוי, גם זה הקטן יותר, משפיע על גובה המס שצריך לשלם – למעלה או למטה.

ניתן לתת לדוגמא עובד שהתחיל לעבוד בחודש ינואר בחברה גדולה בשכר של כ-8000 שקלים. המס שהוא נדרש לשלם מחושב על פי שכר זה עם צפי שנתי. כעבור שלושה חודשים, העובד החליט לצמצם את המשרה שלו וכעת הוא משתכר בכ-6000 שקלים. בפועל, הוא ימשיך לשלם מס על המשכורת הגבוהה, בזמן שהוא אמור לשלם מס נמוך יותר. מקרה כזה הוא מקרה קלאסי בו עובד משלם יותר וזכאי להחזר. במקום שהכסף ישאר בקופות חיצוניות, הוא יכול לחזור אל האזרח!

רק בסוף השנה, ניתן לחשב בדיוק מה הייתה ההכנסה של העובד, וכך ניתן לדעת בדיוק כמה הוא היה אמור לשלם וכמה הוא שילם בפועל. בעת שישנם פערים ונראה כי ישנה זכאות להחזר מס, ניתן לפנות אל חברה מקצועית שמאגדת את המסמכים והאישורים הרלוונטים וכך מקדמת את הבקשה להחזר הכספי.

“התפטרתי וישבתי שלושה חודשים בבית. אני זכאי להחזר?”

בהחלט! ישראלים רבים התרגלו לעובדה כי גם בעת שהם יושבים בבית, הם צריכים לשלם מיסים. לצד התשלומים הבסיסיים שאכן צריך לשלם כדוגמת הביטוח הלאומי, ישנם תשלומים שלא. מאחר וחישוב המס נעשה ברמה שנתית, בעת שעובד מתפטר או מפוטר באמצע השנה, הוא זכאי להחזר.

אם לוקחים שוב את הדוגמא של עובד המשתכר בכ-8000 שקלים בחודש, הרי שההכנסה השנתית שלו צפוייה להיות כ-96,000 שקלים, ועל סמך הכנסה זו נקבע גובה המס שלו. העובד בסופו של דבר עבד כ-9 חודשים? ההכנסה השנתית שלו עומדת על כ-72,000 שקלים ועל כן מגיע לו החזר מס.

סיבות נוספות המצדיקות את החזר המס אל חשבון הבנק שלכם:

 • דמי אבטלה
 • החלפת מקום עבודה באמצע השנה
 • כשלים בתיאום המס או אי תיאום מס
 • טיפול בבן משפחה בעל מוגבלות
 • וסיבות נוספות שניתן לבדוק לעומק אל מול נציגי החברה

אז מה צריך לעשות בפועל בכדי לראות את הכסף חזרה בחשבון הבנק?

יש לכם 2 אפשרויות:

 1. לקרוא מדריך מקוצר ולדרוש בהחזר עצמאית
 2. לפנות אל חברה מקצועית שתדאג להחזר עבורכם

ההמלצה החמה היא לפנות אל חברה העוסקת בשירות של ליווי וייעוץ לאנשים המעוניינים לקבל החזר מס. עבודה עצמאית במקרה הזה רק יכולה לסבך אתכם, כאשר בעת שמבינים את הבירוקרטיה הרבה לעתים מרימים ידיים ומוותרים על ההחזר. בנוסף, מחסור של מסמך אחד, חתימה לא במקום או ציון תאריכים לא מדוייקים גורמים לכך שהתשובה שמקבלים שלילית. במקרה שכזה צריך להגיש את הבקשה פעם נוספת וההחזר מתעכב.

פנו אל חברה שתעשה עבורכם את כל הנדרש: תאסוף עבורכם את החומרים, תגיש את הבקשות לגורמים הרלוונטים ופשוט תאפשר לכם להמתין רגל על רגל עד לקבלת הכסף בחזרה. לפני שאתם בוחרים בחברה שתעבוד עבורכם, הבטיחו כי החברה:

 • מקצועית ובעלת ניסיון בתחום
 • זמינה לכם בזמינות גבוהה
 • מתחייבת לעבוד בשקיפות ומהירות
 • מציעה מחיר הוגן וריבית נוחה על השירות
 • מחזיקה בתקדימים של הצלחה
 • מתחייבת על דיסקרטיות מלאה

“מגיע לי החזר משנת 2009 – מה קורה איתו?”

כאמור, מגיע לכם על פי חוק לקבל בחזרה את הכספים ששילמתם שלא לצורך. עם זאת, החוק מגן עליכם רק כ-6 שנים אחורה. לכן, נכון לשנת 2018, תוכלו לממש את זכותכם לקבלת ההחזר רק משנת 2012 והלאה. לכן, במידה ואתם מגלים כי בשנת 2014 לדוגמא שילמתם מס גבוה יותר מזה שהייתם צריכים בפועל, תוכלו לפנות אל חברה שתייצג אתכם ותדאג לקבלת ההחזר עבורכם.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט
דילוג לתוכן